Pěvecká soutěž Česko zpívá má za sebou výběrová kola. Tím je daný výčet semifinalistů, kteří se v trutnovském Uffu pokusí postoupit do kola závěrečného a bojovat o vítězství.

V kategorii 9 až 14 let ale Trutnovsko žádného zástupce mít nebude. Mezi staršími (15 až 26 let) se v pražském Theatro Music Clubu prosadily tři dívky, Denisa Chaloupková z Trutnova, Daniela Krátká ze Žacléře a Pavla Mlčková ze Dvora Králové.

Účast v soutěži může být zajímavou zkušeností i pro ty, co neuspěli. Pokud do toho nevstoupí přílišné ambice rodičů. „Jedna maminka nám po zjištění že dcera nepostoupila do semifinále napsala, že se ujistila v tom, že tyto soutěže neumí najít opravdové talenty, ale umí na chvíli nabudit v dětech velká zklamání. S tím rozhodně nemůžu souhlasit," podotkla ředitelky soutěže Iveta Nývltová ze Rtyně v Podkrkonoší. „Názor akceptujeme, ale neztotožňujeme se s ním. Naší soutěží prošlo mnoho talentů, např. Eva Matějovská, Markéta Konvičková, Michal Šeps, Diana Kalashová, Michal Horák, Marek Relich, Veronika Mertová, Josef Fečo a další, kteří se dnes pohybují na profi scéně. A když se jich zeptáte, co jim dala naše soutěž, všichni svorně odpovědí že obrovskou zkušenost. A to je nejvíc," dodala Iveta Nývltová. Semifinále a finále bude opět hostit trutnovské Uffo, a to 17. a 18. dubna.

Do 9. ročníku soutěže Česko zpívá se letos přihlásilo rekordních 505 soutěžících. Do výběrového kola jich prošlo 259, po živých vystoupeních před desetičlennou porotou v čele se zpěvačkou Kamilou Nývltovou jich zůstalo 95. Od minulého týdne běží soutěž o Cenu internetu, videozáznamy aktérů najdete na webu pořádající agentury Art Presto.