Naposledy během památné sezony 2005/2006, která byla proslulá obrovským množstvím sněhu a i v nížinách si tehdy lidé rozpomněli na tuhé „ladovské" zimy.
„Abychom lyžovali přes 140 dní a ještě v polovině dubna panovaly ideální podmínky, to skutečně nepamatuji," pochvaluje si sezonu Petr Hynek ze spojeného SkiResortu Černá hora – Pec.
Jak dodal, právě sloučení několika lyžařských areálů pod jednu hlavičku s jedním skipasem, ruku v ruce s dlouhou sezonou, pomohlo skiresortu zvýšit celkovou návštěvnost oproti loňskému roku o pět procent. Lyžovat se začalo na konci listopadu a přes rozpačitou polovinu ledna lanovky přestaly jezdit teprve teď v neděli.
„Byla to skutečně povedená zima," shrnul Hynek.
Nestěžuje si ani sousední Skiareál Špindlerův Mlýn. Letošní sezona sice podle Zdeňka Spilky z vedení areálu začala později, ale byla úspěšná, neboť ji neohrožovaly oblevy, udržela se trvale stabilní kvalita sjezdovek a provoz lanovek zastavilo větrné počasí jen výjimečně.
Špindlerovský skiareál je přesto jedním z mála, kterému návštěvnost naopak poklesla. Od loňska o zhruba čtyři procenta. Turisty středisku pravděpodobně sebraly desítky menších a městům bližších center, letos totiž kvůli dlouhé zimě nebylo třeba za zimními sporty jezdit nikam daleko.
„Údaj 550 tisíc návštěvníků odpovídá zhruba loňské návštěvnosti. Zaznamenali jsme však, že hlavní vytíženost zimní sezony se už nesoustředí jen do období Vánoc a jarních prázdnin, ale že lyžaři přijíždějí i na dlouhodobé pobyty stabilně celou sezonu," podotkl ředitel skiareálu Čeněk Jílek. Nový provozovatel areálu, firma Melida, plánuje zvýšit návštěvnost investicemi 1,3 miliardy korun do modernizace areálu.
Zima byla letos rekordně dlouhá také v malých areálech
Východní Čechy – Většina lyžařských areálů zastavila vleky už v minulých týdnech. Třeba Říčky v Orlických horách se sice letos chlubily jednou z nejsilnějších sněhových pokrývek ze všech českých skiareálů, začal však opadat zájem samotných lyžařů.
„Sezónu hodnotíme pozitivně s přihlédnutím na dlouhou dobu jejího trvání a počtu dní, kdy se podařilo díky novému systému výroby technického sněhu udržet kvalitní sněhovou pokrývku od začátku až do samého konce provozu," bilancují zdejší vlekaři.
Provoz tady ukončili, podobně jako v sousedním Deštném, už předminulý víkend.
Na kvalitu sněhu byl všude nejhorším obdobím nikoliv začátek jara, nýbrž prostředek ledna, kdy hory bojovaly s velkou oblevou.
„Zima byla vynikající, jeli jsme celkem 135 dnů, což je rekord," řekl šéf Skiparku Červená Voda na Orlickoústecku Radek Procházka. Celkem sem za zimu přijelo 100 tisíc lyžařů, což je zhruba o čtvrtinu víc než vloni. Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem hlásí nárůst počtu návštěvníků dokonce 40 procent.
Spokojeni jsou s ukončenou sezonou i provozovatelé menších a příměstských lyžařských areálů ve východních Čechách. „Jezdili jsme 121 dnů, což je pro nás nejvíc v historii," mne si ruce například jednatel skiareálu v Hlinsku na Vysočině Robert Vokáč. Superlativy nešetří ani vedení dalších středisek.
Zatímco v Česku už si tak skalní lyžaři nyní mohou užít o následujícím víkendu zimních radovánek už jen na Ovčárně v Jeseníkách, jiné je to v Alpách. V plném provozu až do konce května bude například ve švýcarském Zermattu polovina ze zdejších 360 kilometrů sjezdovek.
Lanovky se chystají na letní provoz
• Lanovky nyní procházejí krátkou odstávkou kvůli údržbě, aby se mohly co nejdřív rozjet do letního provozu.
• Například lanovka na Medvědín bude spuštěna 1. května, lanovka Svatý Petr – Pláň společně s bikeparkem o měsíc později.
• Podobně také kabinková lanovka na Černou horu bude až do poloviny května před plným zprovozněním jezdit pouze o víkendech a svátcích.