Loňský počet odpovídá 60. létům
Rekordní počet nemocných byl zaznamenán v celé České republice. Údaje Krajské hygienické stanice v Liberci (KHS LK) hovoří o tom, že v celé zemi se dávivý kašel podařilo odhalit u 1169 případů. „To je číslo, které odpovídá šedesátým létům minulého století. V našem kraji bylo navíc hlášeno nejvíc nemocných, a to 208," říká vedoucí protiepidemického odboru KHS LK Jana Prattingerová.
Situace se podle ní nezdá lepší ani letos. „K druhému květnu bylo v České republice nahlášeno už 927 případů. Z toho v Libereckém kraji 129," říká. Dá se tedy předpokládat, že čísla za letošní rok budou ještě vyšší, než v loňském.
Očkování zmírňuje průběh
To, že počet lidí s dávivým kašlem narůstá, potvrzuje i dětská lékařka z Liberce Pavla Hromádková. Podle ní jsou nejvíce ohrožené malé děti, u kterých rodiče nepřistoupí k očkování v devátém týdnu života takzvanou hexavakcínou, jejíž součástí je i právě očkování proti dávivému kašli. „Takových případů v poslední době přibývá. Možná se to dá nazvat i módou. V tomto případě ale dětem hrozí i udušení," říká lékařka.
Loni bylo v kraji 208 nahlášených případů dávivého kašle. Letos do začátku května máme v evidenci už 129 nových případů. Situace se nelepší.
Jana Prattingerová, KHS LK
Děti se v současné době očkují třemi dávkami v prvním roce života, čtvrtou dávku získávají ve druhém roce věku a přeočkovány jsou mezi pátým a šestým a pak také mezi desátým a jedenáctým rokem věku.
Přestože onemocnět mohou i očkovaní jedinci, průběh u nich bývá mírnější a kratší než u neočkovaných lidí. „Důležité je ale nechat se přeočkovávat, protože prodělání nemoci ani očkování dlouhodobou ochranu neposkytuje," podotýká Prattingerová. Podle ní je důležité zmínit i to, že další rizikovou skupinou jsou staří lidé a chronicky nemocní. Diagnózu dávivého kašle lze potvrdit jen laboratorním vyšetřením. Včasné podání antibiotik pak může zkrátit dobu nakažlivosti nemocného i zmírnit průběh nemoci.
Co je dávivý kašel čili pertuse:
Nemoc, kterou způsobuje bacil Bordetella pertussis.
Přenáší se vzdušnou cestou při přímém styku s nemocným. Při mluvení a zejména kašli a kýchání, nebo předměty, hračkami a věcmi čerstvě potřísněnými sekrety z dýchacích cest nemocného.
Pacienty jsou nejčastěji děti do pěti let.
Inkubační doba je 6 až 21 dnů.
Nemocný je nakažlivý od konce inkubační doby, dále během celého období zjevného onemocnění a často i v rekonvalescenci. Délka nemoci může být až 100 dní.
Příznaky: kokrhavý dávivý kašel, nedostatek dechu, namodralé rty. Onemocnění ale začíná jako běžné nachlazení se suchým, dráždivým kašlem, který se v záchvatovitý změní až během následujících dvou týdnů.
I dnes je pátou až osmou nejčastější příčinou úmrtí dětí u nás.