Je tomu už takřka čtvrt století, kdy se čeští archeologové při expedici Monoxylon vydali ve vydlabaném kmenu jičínského dubu na cestu do rané doby kamenné. Tentokrát jim k posunutí historického poznání o lidech v neolitu poslouží člun, který v loňském roce vydlabali replikami kamenných seker neolitické doby z takřka 300 let starého dubu od Českého Meziříčí.
„Jako předloha nám sloužilo plavidlo z doby kamenné, které bylo v minulosti nalezeno v jezeře Bracciano u Říma. Původně jsme si mysleli, že kmen, který se nám podařilo získat, bude příliš velký, ale nakonec se přesně vešel do historické předlohy,“ uvedl při testování 2,7 tuny těžkého plavidla archeolog a duchovní otec výpravy s názvem Monoxylon IV Radomír Tichý.

Podle Tichého existuje také možnost, že se výpravy, která odstartuje 16. června u tureckých břehů, respektive řeckého ostrova Samos, nakonec zúčastní i původní „jičínský“ člun. „Stále si s tou myšlenkou pohráváme. Testování na Rozkoši, kde jsme oba čluny spojili v katamarán, se nám totiž osvědčilo. Takové plavidlo je nejen rychlé, ale má i úžasnou stabilitu a nosnost,“ doplnil Tichý.
Archeologové otestovali na vlnách vodní nádrže Rozkoš na Náchodsku člun z takřka 300 let starého dubu. Později se s ním vydají do Egejského moře
Posádku, která se má po Egejském moři plavit zhruba měsíc, bude tvořit přes dvacet členů. „Tak polovina je ještě z první expedice, ale už pomalinku předáváme žezlo našim následovníkům. Věkové rozpětí posádky je od 21 do 64 let,“ uvedl archeolog.
Získávání nových poznatků
Již při svých předchozích výpravách posunula expedice Monoxylon o něco dál historické poznání a ověřila, že se lidé v období neolitu mohli přepravovat na podobných plavidlech mezi ostrovy a překonávat velké vzdálenosti. A nemuseli se spoléhat jen na přízeň přírody ale i na vlastní svaly.
„Například na Krétě se před expedicí v roce 2019 psalo, že lidé před třemi tisíciletími vykonávali jen plavby na krátké vzdálenosti. A to jen když bylo hezké počasí,“ uvedl vědec.
Expedice Monoxylon III:
Právě při dobrodružství pod názvem Monoxylon III před čtyřmi lety překonali čeští archeologové v jičínském dubu i posádku, která se kolem Kréty pohybovala v roce 1988 na replice člunu z rákosí, tedy člunu, který jen kopíruje přírodní podmínky. Přidáním aktivního prvku v podobě pádlování dokázali, že naši předci v době kamenné mohli kolonizovat i vzdálenější ostrovy.