Hasičské jednotky mají díky tomuto projektu možnost získat titul v jedinečné soutěži a vyhrát velkolepou show s hudebním programem. Záleží i na vás, našich čtenářích, komu pošlete svůj hlas.

Tentokrát měli štěstí ve hře hasiči z obce Přepychy.

Hasičské družstvo zde letos čítá celkem 107 členů. „Máme tu družstvo mužů, žen a také dětí. Ve sboru jsme dali dohromady také družstvo veterány. Když vyrážíme na závody, snažíme se, aby se nás sešlo co nejvíce," svěřuje velitel hasičů v Přepychách Jan Chudý.

Děti se schází v Přepychách jednou týdně, a to i přes zimu. V létě pak trénují častěji. „Nejmladšímu hasiči jsou v našem sboru teprve tři roky," prozradil jednatel místního sboru Jiří Sejkora.

Obec Přepychy, kterou najdeme nedaleko Opočna, má 634 obyvatel. Český Rozhlas společně s Rychnovským deníkem vyrazil přímo do místní hasičárny.

Mohou se pochlubit rekordem

Zde se mohou dobrovolní hasiči pochlubit například historickou hasičskou stříkačkou, s kterou se jim dokonce v minulosti podařilo zdolat rekord.

Na začátku roku 1880 vznikl v Přepychách sbor dobrovolných hasičů. Sbor v době svého založení čítal 35 členů a od obce dostával ročně 30 zlatých podpory pro své účely. Část svých vydání sbor uhrazuje z výtěžku hasičských plesů. V letech 1887 až 1999 sbor úspěšně zasahuje u 37 požárů.

Ze začátku svého působení si ale musel sbor půjčovat hasičský stroj, teprve v roce 1909 obec zakoupila první hasičskou stříkačku a v roce 1927 byla předělána do současného stavu, v kterém dodnes funguje. Od roku 2008 se může pyšnit již zmíněným zápisem do České knihy rekordů, a to v dálkové přepravě vody i s převýšením.

Od roku 2001 vyrážejí hasiči s historickou stříkačkou také na Litoměřické slavnosti.

Hasiči zde spolupracují ruku v ruce také s obcí, pořádají tu pravidelně kulturní akce jako masopust, hasičský ples i karneval.

„Velice úzce se sborem hasičů spolupracujeme, pořádají hned několik kulturních akcí, jednou z nich je letní hasičská noc, která je velmi hojně navštěvovaná našimi obyvateli. Velmi záslužná je také jejich práce s dětmi. Tento úspěch hasičům moc přeji, jsem ráda, že se do této soutěže přihlásili," prozradila starostka obce Zdeňka Seidelová.

Ta také dodává, že je to spolek s nejstarší historií, s kterým velmi rádi spolupracují.

Zbrojnici čeká rekonstrukce

V příštím roce by rádi v Přepychách také zrekonstruovali  hasičskou zbrojnici. Měl by zde vzniknout i výklenek s vystavenou hasičskou technikou.

Sbor dobrovolných hasičů spolupracuje také s Červeným křížem, v Přepychách pravidelně pořádají okrskové a okresní soutěže, tradicí je zde například okresní soutěž Plamen pro mladé hasiče.

Za případnou výhru chtějí místní hasiči pozvat všechny místní obyvatele a uspořádat další letní hasičskou noc, která má v obci velkou oblibu. Ta výherní by ale byla opravdu velkolepá.

Hasiči by potřebovali také zakoupit další moderní techniku.

A proč by měli vyhrát anketu právě dobrovolní hasiči z Přepych?

Na to sami jednohlasně odpověděli: „Jsou prostě přepychoví."

Losování z dosud přihlášených sborů do ankety Dobráci roku, v pátek 18. prosince určilo, že jako další navštíví regionální Deník společně s Českým rozhlasem v soutěži Dobráci roku sbor hasičů v obci Skalička.

Pravidla soutěže Dobráci roku
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro hasiče z Přepych hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)PREPYCHY
Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.