Obec Sloupno nedaleko Nového Bydžova se může pyšnit jedním z nejaktivnějších hasičských sborů v regionu. Z 520 místních obyvatel je součástí Sboru dobrovolných hasičů (SDH) hned stovka. Hasič je tedy každý pátý člověk ve Sloupně.

„V současnosti máme ve sboru 56 mužů, 13 žen a 33 dětí," hlásí starosta dobrovolných hasičů Štefan Surovič. Kromě hasičů fungují v obci další dva spolky – klub seniorů a sportovní klub. SDH ale jednoznačně hraje ve Sloupně prim. Založen byl 15. května roku 1893 a ještě tentýž rok měl 24 činných členů. Dnes je to výrazně víc a hlavně počet dětských hasičů je pozoruhodný. Dá se tak předpokládat, že tradice SDH bude ještě dlouho pokračovat.

Luboš Jánský ze Skřivan jezdí do sboru hasičů ve Sloupnu už jedenáct roků. „Jsem tady od svých čtyř let.  Jako mladí jezdíme hlavně na soutěže, letos jsme se zúčastnili patnácti takových. Máme tady asi 35 pohárů," říká dnes patnáctiletý Luboš, který je součástí dětského družstva.

„V současné době máme 33 dětí, což je skvělé pro všechny soutěže. Můžeme poskládat družstva do více kategorií. Věkové rozpětí dětského sboru je od pěti do osmnácti let," vysvětluje vedoucí družstva dětí Marie Čapková.

Hrdí jsou hasiči na své vybavení. „Máme tady stále funkční starou stříkačku Stratílek. Z modernější techniky pak plně vybavený Ford Tranzit a Avii," hlásí starosta SDH Štefan Surovič.

Sbor dobrovolných hasičů se společně s obecním úřadem významně podílí i na kulturním životě obce. „Hodně se věnujeme společenským akcím. Teď třeba připravujeme vítání Adventu, Mikuláše, pořádáme pro obec Čarodějnice nebo ochutnávku vín," říká Marie Čapková. SDH spolupracuje i s mateřskou školkou, kde vypomáhá například při dětském dni nebo loučením s prázdninami.

Nejstarším členem sboru ve Sloupně je Josef Kufránek, který se může pyšnit titulem zasloužilý hasič. Příští rok jako dobrovolný hasič oslaví šedesát let. „Prošel jsem tady snad všemi funkcemi. Sedmadvacet let jsem dělal starostu sboru. Nedávno mě jmenovali čestným starostou," vypráví o sobě Josef Kufránek. Místní matador dodává, že vzhledem k poloze obce blízko řeky Cidliny, je velmi častým problémem místních voda. „Za ty roky jsme s ní bojovali nesčetněkrát," říká Kufránek. Naposledy voda zaměstnávala hasiče předloni, kdy zaplavila celou jednu ulici.

Co by SDH ze Sloupna udělal s případnou výhrou v soutěži, mají místní hasiči jasně promyšlené. „V roce 2008 jsme se zúčastnili televizní soutěže a vyhráli padesát tisíc. Celou částku jsme věnovali na rozvoj mládeže a podobné by to bylo i teď," říká čestný starosta Josef Kufránek. A ten současný s ním souhlasí. „Chtěli bychom hlavně dětem pořídit kladinu a překážky, na kterých by mohly lépe trénovat na soutěže, a my je nemuseli vozit na trénink jinam. Doma je doma," upřesňuje starosta SDH Sloupno Štefan Surovič.

Obec je za hasiče ráda a podporuje je. „My vlastně musíme, protože máme celkem devět zastupitelů a z toho osm jsou hasiči," směje se starosta obce Karel Půš. Už s vážnou tváří však dodává, že za sborem je vidět spousta práce a výrazně se podílí prakticky na všem, co se v obci odehrává.

Pravidla ankety Dobráci roku
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů.
V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro hasiče ze Sloupna hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)SLOUPNO. Cena jedné SMS jsou 4 koruny.
Příště se v Dobrácích objeví obec Bystré v Orlických horách.
Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.

Tomáš Kulhánek