Agent 007 nebo Zavodnik. Možná už brzy si na své auto budete moci přidělat podobnou poznávací značku. Novela zákona, která by dovolovala značky podle přání, míří do druhého čtení. Pokud by poslanecká sněmovna nakonec novinku schválila, za pět tisíc korun by mohl mít každý řidič svou vlastní poznávací značku.

„V návrhu se uvažuje o tom, že si řidič bude moci pořídit registrační značku složenou ze 7 až 8 písmen, číslic či kombinací těchto znaků. Nesmí být použita diakritika, ani pohoršující či nenávistná slova. Jedna tabulka by měla vyjít na pět až deset tisíc korun," prozradil Deníku mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Zda novela zákona zatím vejde v platnost není jasné.

Příliš optimisticky změny nevidí dopravní inspektoráty. Jen v Liberci si při přihlašování automobilu počkáte zhruba hodinu. Další změna v registru by podle zaměstnanců mohla znamenat prodloužení čekacích dob.

„Kvůli vyřizování registrace auta jsme si musel vzít v práci dovolenou. Řada na mě ještě nepřišla a to tu sedím hodinu a půl," poznamenal první den fungování registru pod novým správcem jeden z řidičů z Liberce.

Komplikace tuší už teď vedení libereckého inspektorátu. „Od novely zákona nic dobrého neočekávám. Nemám nic proti značkám na přání, ale bude to nejspíš opět znamenat jen prodloužení čekacích dob u přepážek," sdělil Pavel Rychetský, vedoucí odboru dopravy libereckého magistrátu. I on přiznává, že není ideální doba na závádění novinek do ostrého provozu.

„Myslím, že jsou teď důležitější věci, které je třeba řešit. Jen tady jsme zase objevili Ameriku," doplnil Rychetský.

VIP „espézetky" si můžete už několik let pořídit v zahraničí. Podobný systém funguje třeba ve Velké Británii nebo Švýcarsku. „Tam je ale vše trošku jinde, než u nás. Na celý kanton stačí jediný úřad. Řidiči můžou odhlášku provádět třeba poštou. Nemusím nikam chodit. Jednu značku si ve Švýcarsku můžete přenášet třeba mezi deseti auty," vysvětlil vedoucí odboru dopravy.

Nedostatky však vidí řidiči ve více věcech. „Je to asi každého věc. Jen by mě zajímalo, jak by se řešila situace, když by mi někdo zaplacenou značku ukradl. Pokud vám dneska někdo vezme poznávačku, dostanete na inspektorátu jinou," řekl Deníku Bohumil Hyk, instruktor jedné z libereckých autoškol.

Pokud by novela skutečně vešla v platnost. Za třetí poznávací značku by si řidiči znatelně připlatili. Pořízení třetí značky vyjde na patnáct tisíc korun.

Placené značky by v neposlední řadě ušetřily peníze. „Značky na přání a hlavně přenositelné číslo z auta na auto ušetří státnímu rozpočtu řádově 100 milionů korun ročně," řekl závěrem Stanislav Huml z ČSSD.