Jako první se z můstku spustil Jiří Jindřišek z Jizerského klubu lyžařů Desná, závodník Dukly Liberec. „Moc se mi to tady líbí, konečně máme zase kde skákat K-70,“ nechal se slyšet. Narážel tím na fakt, že čtyři skokanské můstky jsou i v Desné, nejvyšší má však kritický bod 60 metrů a je tedy označován jako K-60.

„Běží tu teď tři tréninky denně. Jezdí k nám oddíly z Lomnice, z Deštného, Frenštátu. Je to nyní jediný funkční můstek v republice. K tréninku ho teď použije i reprezentant Kožíšek,“ přiblížil Stanislav Slavík, který s bratrem Josefem za účelem záchrany skoků v Harrachově založil spolek s názvem Lyžařský a turistický Bucharův klub Harrachov.

Spolek se nyní stará o areál menších můstků. „Co nejdříve chceme zprovoznit i menší můstek K-40, na kterém skáčou už i děti,“ poznamenal Slavík.

Můstky za jednu korunu

K důležitému kroku přitom došlo ještě před uběhlými Vánocemi. Český olympijský výbor, který vlastnil 75 procent podílu v obecně prospěšné společnosti Areál skokanských můstků Harrachov, podíl přepsal za symbolickou jednu korunu právě Bucharovu klubu. Zbylých 25 procent vlastní Svaz lyžařů ČR. Ten chce ve společnosti zůstat.

Úpičtí strážníci mají k dispozici kamerový systém, který funguje 24 hodin denně.
Úpice si zvyká na vlastní městskou policii

„Z dlouhodobého výhledu usiluje Svaz lyžařů o modernizaci celého areálu včetně mamutího můstku K-120, aby zde bylo možné pořádat vrcholné mezinárodní soutěže,“ popsal aktuální aktivity svazu jeho generální sekretář Jakub Čeřovský.

Bucharův klub je i vyhlašovatelem sbírky Zachraňme skokanské můstky. Ke sbírce se připojili i lidé z druhé strany hranic. Polská část sbírky pod názvem Projekt Harrachov běží přes zrzutka.pl, což je web k financování projektů. Důvodem byly problémy, se kterými se setkali polští zájemci o příspěvek na transparentní účet v České republice.

„Vzhledem k tomu, že naši krajané měli problémy s platbami na hlavní český účet projektu, bylo rozhodnuto usnadnit jim je,“ dodal iniciátor sbírky a sportovní novinář Pawel Skorb. Čeští fanoušci mohou přispět na transparentní účet 5703386379/0800.

Harrachovský skokanský areál je léta v havarijním stavu. Stamiliony na obnovu můstků slíbil na jaře roku 2018 premiér Andrej Babiš. Před několika měsíci zástupci Českého olympijského výboru, spolku Klasický areál Harrachov, Svazu lyžařů ČR, Libereckého kraje a města Harrachov podepsali Memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře při obnově a rozvoji skokanského areálu Harrachov. To by mělo odstartovat celý nákladný proces rekonstrukce areálu.

Na harrachovských můstcích se v historii uskutečnilo 39 závodů Světového poháru, čtyři mistrovství světa v letech na lyžích, MS juniorů, dvakrát MS veteránů, přes sto mezinárodních a stovky národních závodů, trénovali zde skokani a sdruženáři od žáků až po dospělé, vyrostlo tu obrovské množství reprezentantů.

Nová samoobslužná čerpací stanice v Harrachově se nachází na hlavním tahu mezi Českou republikou a Polskem a je otevřena nonstop.
Benzina v Krkonoších otevřela osmou samošku