Uspořádalo ho samotné město Hořice při příležitosti 590. výročí bitvy na Gothardu, v níž husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova drtivě porazil domácí šlechtu. Následně z Hořicka učinil jednu ze svých důležitých bašt.

Bohatý kulturní program pobavil malé i velké. V dopoledních hodinách byl zahájen každoročním pochodem O Žižkův stít, který jako vždy zorganizovali členové Klubu českých turistů.

„Jsem z Hradce Králové. Původně jsem přišel jenom na pochod, na kteroužto akci chodívám pravidelně. Letos jsem uvítal, že je spojená se slavností. Nevěděl jsem, že na letošek připadá tak významné výročí ani jaký vztah měl Jan Žižka k Hořicím. Chci se hlavně podívat na výstavu o husitství, která je v Galerii plastik, potom na rekonstrukci bitvy a teprve pak vyrazím do cíle," řekl Zdenek Rath, který si zvolil 25 kilometrů dlouhou trasu.

Rekonstrukce byla vskutku hlavním bodem programu. O napínavé představení, na jehož konci se husité radovali, přichystala skupina historického šermu Pranýř. Bylo epické, zabralo téměř tři čtvrtě hodiny a zahřměly při něm i kanóny. Uši zaléhaly.

Událost si užili i ti nejmladší. „Hrozně se těším, až budou bojovat rytíři," řekl před bitvou Pavlík Hanuš, který s rodiči přicestoval až z Týniště nad Orlicí.

Zato o něco starší Šimon Hak (na snímku s Janem Žižkou) se s pouhým díváním nespokojil, navlékl se do kroužkové zbroje a vyrazil bránit vozovou hradbu. „Ve Dvoře Králové jsem v šermířském klubu. Cestou do školy jsem viděl na zastávce plakát, že se koná bitva," vysvětlil.

Akcí provázel hořický starosta Ivan Doležal, který sehrál roli Zikmundova zrzavého špeha. Program po bitvě pokračoval ukázkou palných zbraní, koncertem, zapálením vatry nebo třeba soutěží kostýmů.

Více o bitvě se dozvíte také  ZDE: