Střední škola propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí uspořádala v pátek ve společenském sále Obecního domu kadeřnickou soutěž studentů 3. ročníku. Ta je dokonce povinnou součástí praktické výchovy. V letošním roce byl tématem zápolení kadeřníků svatební účes. Ten se totiž řadí na vrchol kadeřnického umění.

Jeden muž proti patnácti ženám

Soutěže se zúčastnilo patnáct kadeřnic a pouze jeden kadeřník. Na zhotovení své představy, jak by měl svatební účes vypadat, měli soutěžící jednu hodinu. K vytvoření účesu mohl každý z nich ve své režii použít vlasové ozdoby, vlasové příčesky a ozdoby dle vlastní fantazie. Vhodné bylo použít i tématické oblečení, čehož všichni soutěžící využili a své modelky oblékli do svatebních šatů.

Řeklo by se, že jde jen o účes, ale všichni bojovali s opravdovým zápalem a snažili se, aby ten jejich účes byl ten nejlepší. Povzbudit je přišli jejich kamarádi ze školy a některým fandili také rodiče.

Z jejich umu je patrné, že mnohé práce baví. Třeba jediný kadeřník Pavel Králíček, který se nenechal v dívčím kolektivu zahanbit a vybojoval si druhé místo, se bude po vyučení profesi věnovat.

„Studovat na kadeřníka jsem se rozhodl proto, že moje mamka je také kadeřnice. Tato práce mě zaujala, líbí se mi a baví mě to. Po dokončení studia bych chtěl ještě pokračovat ve studiu na jazykové škole a u toho pracovat jako kadeřník. Prozatím v salónu u mamky, a potom se uvidí. S umístěním v soutěži jsem velice spokojený," svěřil se Pavel Králíček.

Ač se učí, pracují už jako profesionálové

Celý postup a vypracování účesů ohodnotila na závěr odborná porota. Její konečný výrok byl, že úroveň všech soutěžících je na velice dobré úrovni, která se už vyrovná profesionální práci. To polichotilo nejen studentům, ale také všem vyučujícím.

Šťastnou vítězkou se stala Eva Birdáčová. Ta prozradila: „Rozhodnutí jít na kadeřnici vzniklo tím, že moje sestra je také kadeřnice. Tato práce se mně líbí a baví mě. S vítězstvím jsem strašně spokojená a vůbec jsem s tím nepočítala. Ve třídě jsme si tipovali, kdo obsadí přední příčky, a já jsem mezi nimi nebyla. O to to bylo větší překvapení a radost. Po dokončení zdejší školy mám v plánu ve studiu dále pokračovat ve stejném oboru na střední škole a samozřejmě se nadále kadeřnické profesi věnovat."

Umístění na nejvyšší příčce zajistilo Evě Birdáčové také právo reprezentovat školu na Mistrovství České republiky.

Veškeré férové soupeření se dělo pod bedlivým dohledem odborné poroty v jejímž čele zasedl předseda Emil Maryška. „V letošním roce bylo hodnocení velice těžké, jelikož všechny účesy včetně všech doplňků byly na vysoké úrovni. Vše se rozhodovalo opravdu jen na detailech. Hodnocení v první desítce bylo velice těsné a museli jsme se dlouho rozhodovat o pořadí, abychom tím někoho nepoškodili. Svatební účes je vrcholem kadeřnického umu a všichni soutěžící jej vypracovaly na jedničku," prohlásil předseda poroty Emil Maryška.

Ředitel školy Rudolf Volhejn všem poděkoval za pečlivý přístup a předvedení toho nejlepšího. Dobré jméno školy tak mohou šířit dál nejen v soutěžích na vyšší úrovni, ale také v běžné praxi.

Prvním třem vítězům předal ředitel kromě diplomů také věcné ceny od sponzorů. Třetí místo obsadila Michaela Chylíková, druhou příčku si vybojoval Pavel Králíček.

„Soutěž prokázala, že žáci i pod tíhou dovedou svou práci vykonat dokonale. Jsem zvědavý, jakých výsledků dosáhne náš vítěz v celostátní soutěži, jelikož v minulých letech jsme vždy uspěli a naši studenti obsazovali přední příčky. S tím, co studenti předvedli, jsem velice spokojený. Je to i ukázka práce odborného vyučujícího personálu," zhodnotil soutěž Rudolf Volhejn.