Pět měsíců děti natáčely vyprávění místních pamětníků, navštěvovaly archivy a dohledávaly materiály ke svým storkám. Vznikla pak krátká dokumentární díla, která na středeční slavnosti posoudí odborná porota. a vybere tři vítězné projekty.

Prezentace se může zúčastnit zdarma veřejnost. „Rudolf Daníček se s dětmi podělil o vzpomínky na povstání proti německým okupantům v Chuchelně. O průběhu války v Chorvatsku a ve Francii se žáci dozvěděli od Josefa Zdražila a Marianne Karešové, kteří dnes žijí v Semilech, ale narodili se v zahraničí. Miloš Kvapil vyprávěl, jak komunisté sebrali jeho rodině hotel Obecní dům. Alois Melich zase vzpomínal na zabrání rodinného statku a následné zatčení tatínka.

O prosperující továrnu přišla v roce 1948 česko-německá rodina Jana Bayera, dalšího z vypravěčů. Na komunistické perzekuce vzpomínal Miloš Janků,“ představuje pamětníky Anežka Navrátilová z organizace Post Bellum. Projekt Příběhy našich sousedů, který se v Semilech koná už potřetí, vznikl pod taktovkou Post Bellum a radnice. Žákovské dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz/semily.

"Od roku 2012 se do projektu v celé České republice zapojily téměř tři tisíce žáků a studentů z tří set padesáti českých škol. Děti zdokumentovaly celkem 570 příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů," doplnila informace Anežka Navrátilová.