Jana Dioszegi, manažerka Pavla Šporcla, popírá naši běžnou představu o své profesi. Své „hvězdě" nemusí být nutně stále v patách. Žijí více než sto kilometrů od sebe a jejich úspěšná spolupráce trvá už řadu let.

Jak se člověk stane manažerem Pavla Šporcla? Vzpomenete si, kde jste ho poprvé potkala?
V roce 2000 na jeho koncertě v Olomouci. Tehdy jsem působila jako houslistka 
v tamní Moravské filharmonii. Přála jsem si vidět hrát „rebela v šátku a v džínách", slyšet živě „Paganiniho 21. století", jak se o něm psalo.  Seděla jsem v hledišti a těšila se, že skončí předehra a objeví se. V pohodě a s úsměvem na tváři, vstoupil na pódium kluk v černých kožených kalhotách a v černém šátku. Na programu byl Čajkovského houslový koncert. I ten 
v jeho podání vyzněl úplně jinak, než jsem znala. Pavel oslnil rychlými tempy a neuvěřitelnou technikou levé ruky. Pravá ruka vodila smyčec, jako by nikde nekončil. Hra měla velkou jiskru, byla jiná 
v gestech, energická a mladistvá… Po skončení koncertu jsem se odvážila jít za „mistrem" do šatny s prosbou, aby svým vystoupením podpořil benefiční projekt Fantastico, který jsem pořádala pro Dětskou kliniku Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Souhlasil a jeho účast na tomto projektu se stala každoroční tradicí.  V roce 2008 mě požádal o pomoc s Vivaldi Tour
a od té chvíle jsem postupně začala přebírat  jeho produkci. Od roku 2009 fungujeme jako tým.

Vy sama jste vystudovala hru na housle na brněnské konzervatoři. Pomáhá vám v práci znalost prostředí?
Fakt, že jsem z oboru, je určitou výhodou. Mám kontakty v hudební branži, dobře se orientuji v houslovém repertoáru, umím odhadnout, kolik času je třeba k nastudování nového hudebního díla, jaké je v orchestrálním doprovodu nástrojové obsazení, jaké je třeba technické zajištění
a následně pak odhadnout rozpočet plánovaného projektu. Jsem schopna sledovat z režie Pavlův sólový part nebo orchestrální partituru 
a být tak nápomocna zvukařům, osvětlovačům, kameramanům či režisérům.  Stávalo se, že jsme s Pavlem občas překvapili členy orchestru, když mi z pódia s důvěrou podával svůj nástroj a já jej uchopila bezpečně, tak,  jak se má.

Žijete docela daleko od sebe: vy v Hradci Králové, Pavel Šporcl 
v Praze nebo v domě za Prahou. Nekomplikuje vám vzdálenost spolupráci?
V kontaktu jsme prakticky nepřetržitě: přes mobil,  skype,  e-mail.  Osobní kontakt je pro naši práci samozřejmě důležitý. Na zásadní pracovní jednání, turné a všechny velké koncerty Pavla doprovázím.

Jak se s Pavlem Šporclem pracuje? Leknete se, když vám Mistr zavolá?
Ne, to se skutečně nikdy nestalo. Pavel je velice pozitivní, tolerantní a nesmírně trpělivý člověk.  I v nejkritičtějších okamžicích umí zachovat naprostý klid a mnohdy převést starosti v legraci. Svoje poslání dělá s láskou, umí se těšit maličkostmi, srší z něho radost ze života. Myslím, že díky optimismu a pozitivnímu myšlení také zvládá všestranný, obrovský nápor. To osobně považuji za jeho nejcennější schopnost, které se od něho učím. Ani jedenkrát jsem neslyšela Pavla zvýšit hlas. V případě, že s něčím nesouhlasí nebo vidí problém, dá to znát stručně, jasně a s naprostým klidem. Následně věří, že potřebné dořeším,  a víc se k tomu nevrací. Současně ho vždy zajímá můj názor a já vím, že o něm přemýšlí. Pavel je opravdu výjimečně talentovaným umělcem. Je schopný zahrát několik velkých houslových koncertů v jednom týdnu, vedle toho  virtuózní program s orchestrem dobových nástrojů v barokním ladění, jedinečným způsobem uchvátit s cikánskou cimbálovou kapelou, zahrát s chutí hudbu popovou či džezovou… Jeho standardní výkon má velmi vysokou úroveň.

Pavel Šporcl se vždy odlišoval od ostatních houslistů také oblečením a doplňky. Vybírá si je sám?
Své koncertní oblečení si  vždy velmi pečlivě vybíral
 i v dobách, kdy koncertoval
v džínách. Nikdy nevystoupil na pódium v těch, v nichž cestoval. Na ramínku si vozil džíny večerní. Před osmi lety skončilo jeho oficiální „ šátkové období". S šátkem na hlavě sice vystupuje i nyní, ale pouze v některých ze svých programů. Dnes má Pavel svůj osobitý styl. Koncertní šaty mu navrhuje jeho kamarád, vynikající návrhář z Brna Milo Mahdal.

V čem by nikdy nevstoupil na jeviště?
Nikdy jsem se ho na to neptala, ale myslím, že ve fraku.

Má před koncertem nějaký rituál?
Snad jediným pravidlem je, že střídmě jí, přestože je docela velký gurmán. Před vystoupením si obvykle dá ovoce nebo vegetariánský sendvič a neperlivou vodu. Nemá trému, není nervózní. 
I v den koncertu stihne několik rozhovorů, pracovních
i přátelských setkání na různých místech republiky. Do poslední chvíle, než vstoupí na pódium, řešíme provozní věci. V šatně ho pár minut před koncertem navštěvují kolegové hudebníci, přátelé 
i novináři. Před začátkem koncertu ještě většinou stihne zavolat domů a v mezičasech si pak na Facebooku povídá se svými fanoušky, kterých má kolem šesti tisíc.

Existuje důvod, pro který by zrušil koncert? Stalo se to někdy?
Pavel je velký profesionál,  v zásadě koncerty neruší. 
V nejnutnějším případě se snaží dohodnout s pořadatelem na náhradním termínu koncertu. Za celých dvanáct let, co ho znám, se to stalo třikrát. Hraje, i když je nemocný, s horečkou a antibiotiky a nikdy to na sobě nedá znát.  Jedinou zásadou v tomto směru je, že nehraje tam, kde se konzumuje jídlo.

Vím, že Pavel Šporcl má velkou rodinu. Zdědily jeho dcery jeho talent?
Pavel a jeho partnerka, herečka Bára Kodetová, vychovávají tři dcery. Nejstarší, dvanáctiletou Lily, z Bářina prvního vztahu, pětiletou Violetku a tříletou Sophinku. Holčičky zdědily talent po rodičích a Pavel s Bárou je vedou k hudbě a umění. Od Pavla vím, že nejstarší Lily hrála na klavír, krásně maluje a ráda sportuje. Pětiletá Violetka hraje už na housličky i na klavír a také zpívá ve sboru. Nejmladší Sophinka ji pomalu dohání. Pavel je starostlivý otec. Když je doma, dětem se maximálně věnuje. Pravidelně s nimi cvičí na nástroje a večer čte pohádky před spaním. Společně navštěvují koncerty, výstavy, rádi chodí na představení do Divadla Spejbla a Hurvínka.

Předpokládám, že Pavel Šporcl má dobře pojištěné všechny svoje cenné housle. Jak je to 
s rukama a například sluchem, bez nichž se houslista také neobejde?
Pavel hraje na housle, které pro něho v roce 2006 postavil významný český houslař Jan Špidlen. Na první dojem upoutají modrou barvou, která byla pro tento nástroj vyvinuta na Pavlovo přání.  Málokdo však ví, že tento model nového tisíciletí představuje nejen osobité ztvárnění houslí, ale především skrývá řadu vylepšení, která ovlivnila jejich stabilitu i tón: má pozměněny obrysy korpusu s krátkými růžky, zvětšenou plochu otvorů eff, speciální titanový šroub uvnitř krku, uhlíkovou výztuž římsy a unikátní ztvárnění šneku se spuštěným závažím.  Je zřejmé, že musí být dobře pojištěny. Pavel své nástroje a ruce svěřil  velké české pojišťovně, která je řadu let také generálním partnerem  jeho tradičního podzimního turné.

Vzpomínám si, že před časem právě ony modré housle přišly 
k úhoně.
Pavel má svoje housle nesmírně rád, jsou jeho součástí. Před rokem se jeho nástroj nešťastnou náhodou rozbil při pádu ze schodů. To bylo jedinkrát, kdy jsem Pavla viděla opravdu smutného.  Naštěstí jim jeho tvůrce mistr houslař Jan Špidlen, který se o nástroj pravidelně stará, vrátil život. A spolehlivost pojišťovny se také potvrdila.

Pavel Šporcl letos na podzim vyráží na turné  s názvem Sporcelain –  do Hradce Králové zavítá 28. listopadu. A návštěvníkům prý představí zbrusu nový nástroj.
Je to tak, jde o elektrický nástroj Violectra. Housle přímo pro něho postavil birminghamský mistr houslař Dave Bruce. Jsou postaveny ručně, z javorového dřeva 
a na struníku mají dokonce Pavlův podpis.

Nedá mi to na závěr: Nebude Pavlu Šporclovi vadit, že si tady 
o něm bez něj takhle bez obalu povídáme?
Pavel o našem povídání samozřejmě ví. Jsme k sobě navzájem loajální a důvěřujeme si. To je nejcennější pojítko naší spolupráce.