Jako podvod na voliče vnímají mnozí Východočeši výsledky povolebních jednání v Královéhradeckém i Pardubickém kraji. V obou vyhrálo hnutí ANO, na koalicích se však domluvily strany dosavadního vedení hejtmanství s několika nováčky. V Pardubicích to už dokonce stvrdili písemně.

„Je to obrovská chyba, krátkozrakost. Babiš si teď bude hrát na ublíženého, mučedníka, a příští rok vyhraje na plné čáře sněmovní volby," komentují čtenáři na serveru Denik.cz. Stejný názor má i prezident Zeman.

„Lidé jsou za strašně naštvaní… má pak smysl chodit k volbám?" ptají se další.

V Česku však nemáme přímou volbu hejtmanů. Vládu – ať krajskou, či celostátní – sestavuje logicky ten, kdo má největší koaliční potenciál. A tím málo čitelné hnutí ANO pro lídry tradičních stran neoplývá.

„Obejití vítěze není žádným zločinem nebo podvodem, je to normální politický tah. Věc druhá je lidská rovina, je logické, že se odsunutí vítězové cítí poškozeni," míní politolog Jiří Štefek. Právě v Pardubickém kraji podle něj zafungovala i osobní chemie – osvědčená letitá spolupráce tandemu Martin Netolický (ČSSD) a Roman Línek (KDU-ČSL).

ANO netrvá na postu hejtmana. Chce silnou středopravou koalici

„Hnutí ANO se snažilo v souladu s jednoznačným názorem voličů v kraji volajících po změně zvrátit bezprecedentní dohodu ČSSD, ODS, TOP 09, Koalice pro Královéhradecký kraj a Starostů a Východočechů," uvedla k pondělním jednáním Klára Dostálová.

Podle jejích slov našlo ANO programovou shodu s několika subjekty, nadále však nechce vstoupit do potenciálně nefunkční roztříštěné koalice. "Proto na rovinu říkám, že široká koalice je pro nás nepřijatelná. Jednoznačně preferujeme středopravou koalici, která by přinesla změnu, po které volají voliči, a silného hejtmana v čele kraje," upozornila Klára Dostálová.

Doplnila, že ANO ostatním stranám také sdělilo, že netrvá na pozici hejtmana. a že jí jde především o změnu, pro kterou se vyslovili voliči napříč politickým spektrem. Hnutí podle ní oslovilo vyjednávací týmy s konkrétními nabídkami. „Jednali jsme i o možnosti kopírovat rámec současné vládní koalice a využít komunikaci s vládou na získání prostředků pro další rozvoj kraje. Více nás ale oslovuje varianta podobná středopravé koalice, kterou zvolili v Moravskoslezském kraji," uvedla Klára Dostálová.

„My tuto nabídku předáme našim členům, ale – a to jsme i na jednání řekli – stále držíme sobotní dohodu o vytvoření pětikoalice," řekla Martina Berdychová. Ostatní lídři se vyjadřovali podobně.

Dostálová také uvedla, že pokud se ANO s partnery nedohodne, bude nejlepší cestou odchod do opozice.

Na okraj: Kdo s čím zachází…

Silná pachuť zůstala po koaličních jednáních v Pardubickém kraji. Ne kvůli samotnému faktu, že vítěz voleb, hnutí ANO, skončí v opozici. Pachuť vyvolává spíše rychlost a způsob, jakým byli Babišovci vyšachováni. Z nich je evidentní, že stávající „parta" prostě nechtěla měnit osm let zajeté pořádky a opustit otěže moci, takže v honbě za udržením funkcí účel světil prostředky. Lídr hnutí ANO Jan Řehounek označil nabízené místo jednoho jediného radního, a to ještě s jízlivě podanou gescí zdravotnictví, za alibismus a trapné divadlo, které si pánové z ČSSD a KDU-ČSL mohli odpustit. Ano, ne mohli, ale měli. Toto není chování velkorysých a silných vítězů. A kdo s čím zachází… kamil.dubsky@denik.cz