„Za letošní topnou sezonu jsem protopil polovinu, co v zimě 2012/13.  Nicméně na faktuře se úspory letos ještě neukáží. Pokud do konce roku bude přívětivé počasí, tak ušetřím za rok hodně slušné peníze. Mělo by jít o tisíce korun," svěřil se Jaroslav Černý z Hradce Králové.

Jeho slova potvrzuje mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann: „Zhruba 45 procent z uvedené úspory se projeví ve vyúčtování za rok 2013 a prakticky vynuluje zvýšení nákladů na vytápění z chladného jara 2013, kdy se topilo až do začátku června."

Druhá část úspor se promítne do vyúčtování za rok 2014. Lidé ji tak pocítí až na jaře 2015, a to za předpokladu, že podzim nebude nadprůměrně chladný.

Hůře na tom jsou ale teplárny, které hlásí ztráty.  Dodávky tepla se u řady z nich meziročně snížily i o čtvrtinu. „Je to slabota. Od ledna do března je prodej menší o 3000 gigajoulů (GJ), než jsme si plánovali," uvedla Klára Poláková z Teplárenské společnosti Hlinsko. Za deset let klesla roční výroba tepla v hlinecké společnosti o čtvrtinu na 37 tisíc GJ.

Zateplují domy

Lidé šetří i zateplováním svých bytů a domů. „Čtyři roky nazpět jsme vyráběli přes 100 tisíc GJ, když byla loňská silná sezona, tak jsme dodali 83 tisíc GJ. Teď to bude ještě méně. Odběratelé nám neubyli, je to tím, že se všechno zateplilo a namontovala nová okna," vysvětlil ředitel energetické divize firmy Tepvos z Ústí n. O. Jiří Drábek.

Společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, která v krajském městě dodává teplo do zhruba 24 tisíc domácností, odhaduje pokles dodávek o 15 procent. „Naše investice to nijak neovlivní. Pro takové případy máme z minulých let vytvořené rezervy," dodal ředitel Jiří Seidler.

Topná sezona se v regionu obešla bez vážnějších poruch a odstávek. „Havárie většího rozsahu, jako je například přerušení dodávek do sídlišť či významným odběratelům, se nevyskytly," uvedla mluvčí ČEZ Šárka Beránková. Problémy nebyly ani v Náchodě a v Hradci Králové. Podle Seidlera se v kvalitě dodávek příznivě projevily investice z minulých let do obnovy sítí za téměř 100 milionů korun.

Roční spotřeba tepla průměrné české domácnosti v bytovém domě je přibližně 30 gigajoulů. Z toho 20 GJ se spotřebuje na vytápění a deset GJ na ohřev teplé vody, přičemž počasí nemá na spotřebu tepla pro ohřev vody prakticky žádný vliv. Z účtu za teplo tak počasí dokáže ovlivnit zhruba dvě třetiny nákladů.

Letošní zdražení tepla na východě Čech
• Domácnosti na Pardubicku, Chrudimsku a Královéhradecku zaplatí letos za teplo z Opatovic o 5,5 % více než vloni. Cena jednoho gigajoulu (GJ) vzrostla na 427,8 Kč včetně DPH.

• Odběratelům tepla z primárních rozvodů, například Tepelnému hospodářství Hradec Králové, které zásobuje teplem většinu Hradce, vzrostla cena meziročně o 8,5 procenta. Cenu kvůli stížnostem však ještě přezkoumává Energetický regulační úřad (ERÚ).

• Tepelné hospodářství od ledna cenu tepla ze svých sekundárních rozvodů pro konečné zákazníky zvedlo o 6,3 % na 457,58 Kč za GJ vč. DPH.

• Většina tepláren v Česku je mnohem dražších než EOP. Např. ve Dvoře Králové n. L. je teplo dražší o čtvrtinu, v Trutnově o 30 % (celkem nově 553 Kč vč. DPH), v Praze o více než polovinu a v Jablonci n. N. dokonce o 85 %. Téměř všude se však letošní zdražení vešlo do 3 %.