Řemeslný jarmark

Sobota a neděle 2. 8. a 3. 8. – Hrad Grabštejn

Vstupné – 150, snížené 100 Kč

Všichni, kteří dorazí, se mohou těšit na ukázky starých a téměř zapomenutých řemesel. Kromě toho budou k vidění produkty těchto profesí a možnost zkusit si uplést košík nebo odrátovat si hrnek. Pro zpestření je připraveno několik hudebních vystoupení skupiny Calata, divadelní představení, kejklíři a objeví se zde i rytíři, kteří předvedou techniky historického šermu. Jarmark se oba dny koná od 9 do 17 hodin.

Norský den 
na Zubačce

Sobota 2. 8. – Tanvald

Vstupné – jízdenka od 60 Kč

Na ozubnicovou trať Tanvald – Kořenov – Harrachov se vydá v 10.30 speciální historický vlak složený z motorového vozu „Singrovka", barového vozu Balm Bistro, kde bude možnost zakoupit si občerstvení i upomínkové předměty. Mezi Libercem, Jabloncem, Tanvaldem, Kořenovem a Harrachovem bude jezdit druhý zvláštní vlak, v jehož čele bude historická motorová lokomotiva. V Kořenově budou připraveny tradiční norská jídla a speciality od norských kuchařů, klasické klobásy a samozřejmě pivo. Ve vestibulu stanice Kořenov budou k vidění modelové železnice. Po celý den bude také pro návštěvníky otevřeno Muzeum ozubnicové dráhy. Komu by se toho stále zdálo málo, může se svézt vláčkem Důlní stanice nebo historickým autobusem do osady Jizerka nebo Příchovic.

Výtvarný jarmark 
a Ekologický den

Sobota 2. 8. – Rychnov

Vstupné – dobrovolné

Výtvarný jarmark zahajuje I. Mezinárodní výtvarné sympozium se zaměřením na krajinomalbu, kde se sejdou nejen umělci, řemeslníci a různí odborníci, ale i široká veřejnost a s chutí uchopí krajinu se štětcem v ruce. Prodávat zde budou výtvarníci a jarmarečníci z regionu a okolí. Návštěvníci si budou moci zakoupit umělecké originální šperky, keramiku, dřevěné sochy ad. Ve 14 hodin sympozium zahájí a během dne zahrají skupiny V Mezičase, Šoumenovo hudební těleso s el. kytarou a Cémur Šámur. Po celý týden budou otevřeny výtvarné dílny pro malé i větší děti. Z nedělního dne se stane od 10. hodiny Ekologický den, který bude naplněn nejen výtvarnými, tanečními a hudebními dílnami, ale i spoustou zajímavých přednášek. Aktivity pokračují celý týden až do soboty 9. srpna.

Festival Jurt – Život v zahradě

Sobota 2. 8. – Brniště

Vstupné – zdarma

Ideální program pro rodiny s dětmi, nadšené zahradníky a všechny milovníky přírody. Letos je hlavním tématem zahrada a propagace zdravého životního stylu a života šetrného k přírodě. Program pro děti začne v 10 hodin pohádkami, pro nejmenší bude připraveno bludiště z balíků slámy, různé soutěže, workshopy a dílny. V areálu najdete tržiště řemesel, vegetariánskou jídelnu, čajovnu nebo kavárnu. Večer na návštěvníky čeká hudební program.

Rybí víkend

Sobota a neděle 2. a 3. 8. – Rádlo

Vstupné – zdarma

Pro všechny příznivce ryb a dobrého vína je celý víkend připravena rybí hostina v kiosku v Milířích. Bude možnost ochutnat sladkovodní i mořské ryby připravené na grilu i vyuzené. Pokud jste letos nevyrazili na Jadran, jistě oceníte smažené grundle. To vše je spojeno s degustací kvalitních moravských vín z rukou odborníka.

Cimbálová hudba Bohuslava Eliáše

Neděle 3. 8. – Jablonec n. N., Tyršovy sady

Vstupné – zdarma

Cimbálová kapela s šestnáctiletou tradicí. Kromě tradičního cimbálu budou ke slyšení také tóny houslí, klarinetu, violy a to vše za doprovodu basy. Začátek v 15.00.

František Lamač 
a Karel Jiroš

Sobota 2. 8. – Bedřichov, kostel sv. Antonína Paduánského

Vstupné – dobrovolné

Další koncert už třetího ročníku Bedřichovského hudebního léta bude v sobotu od 18 hodin ve znamení kytary a houslí. František Lamač působil v orchestru divadla F. X. Šaldy a účinkoval se spoustou známých umělců. Využívá housle i pro prezentování filmové ´, swingové i populární hudby. Karel Jiroš hraje na kytaru klasické skladby a studuje také kompozici. Vyučuje hru na kytaru v ZUŠ.

Lučanské letní slavnosti

Sobota 2. 8. – Lučany n. N.

Vstupné – zdarma

Lučanské letní slavnosti, pořádané SDH Lučany ve spolupráci s městem Lučany nad Nisou, letos odstartují ve čtyři hodiny odpoledne pod širým nebem na místním hřišti u školy. Na pódiu se vystřídá několik kapel: Kohinor band, Náhoda, Tabák a Veranda. Program bude také zpestřený ukázkou práce psovoda Policie ČR nebo aerobicem. Ve večerních hodinách, po setmění, vylétnou ohnivé jiskry při ohňové show. Bohaté občerstvení zajištěno.

Rytířské turnaje

Sobota a neděle 2. a 3. 8. – hrad Bezděz

Vstupné – základní 70 Kč, děti 40 Kč, rodinné vstupné 180 Kč

Skupina historického šermu Allgor si pro milovníky rytířů a středověku připravila na hradě Bezděz pestré vystoupení plné zbraní a brnění, které startuje v sobotu přesně v 10.00. Nebude chybět tradiční rytířský souboj o ruku princezny a nezapomíná se ani na nejmenší, připravena je gotická pohádka O třech rytířích, krásné paní a lněné kytli. Připraveny jsou soutěže. Vystoupení rytířů se uskuteční na prvním nádvoří hradu v časech: 11.00, 12.45, 14.00 a 15.15 hodin.

Super Ball 2014

Neděle 3. 8. až sobota 9. 8. – Sport Park Liberec

Přihrávky na jeden dotek, plynulý přechod z obrany do útoku, tvrdé střely na bránu nebo parádní zákroky brankářů. Freestyle fotbal sice s obyčejným fotbalem sdílí míč jako hlavní náčiní, ale jde o úplně samostatný a odlišný druh sportu. Více jak 300 hráčů z 50 zemí světa se na atletickém okruhu Sport Parku Liberec od 4. do 8. srpna 2014 utká v kvalifikačních bojích v několika disciplínách, aby se pak 9. srpna v Tipsport aréně ti nejlepší poprali o titul mistra světa Super Ball.

Zkuste elektrokola

Sobota a neděle 2. a 3. 8 – Parkoviště Bedřichov

Zdarma

Nový trend v cyklistice – horských a sportovních elektrokolech. Velká testovací akci sportovních a horských elektrokol se středovými pohony EV Bike Power Kit.

Jubilejní Dixiland

Sobota 2. 8. od 13.00 – Křižany

Vstupné zdarma

10. ročník jazzového festivalu Dixieland v Křižanech. V rámci přehlídky se uskuteční i trh regionálních výrobků a ukázky řemesel.

Další tipy:

- V. nohejbalový turnaj – sobota 2. 8. – Hrubá Horka u Železného Brodu

- Bobovka Cup 2014, extrémní závod horských kol – sobota 2. srpna – Tanvald

Už jste někdy tančili v rytmu bubnů?

Workshop afrického tance a výuku hry na djembe mohou milovníci exotiky absolvovat v sobotu 2. srpna od půl desáté v tělocvičně v jabloneckž´ých Břízkách. Dvouhodinová výuka afro dance, kterou vede tanečník, choreograf, bubeník a učitel tance z Gambie s exotickým jménem Akassa Ansuman Badjie zavede tanečníky do dalekého afrického světa. Lekce afro dance stojí dvě stě korun a ještě je možné se přihlásit na telefonním čísle 721 968 685.

Pro malé sportovce otevřou nové hřiště

Michal Nesvadba odstartuje v neděli 3. srpna v 10 hodin provoz nového hřiště v jablonecké ulici Boženy Němcové. Od jedenácti hodin se mohou děti těšit na jeho představení v kouzelné školce. Pro ně bude také připravené malování na obličej i na trička, spousta her a soutěží, při kterých mohu vyhrát hezké ceny. Každou hodinu je v plánu také divadelní představení. Akce trvá až do osmnácti hodin, a proto nebude chybět ani občerstvení.

Připravila Barbora Hynková