Radnici k jeho okamžitému pořízení ani příliš nenutily vlivy ulice, neboť město nepatří k těm, které by trápila velká kriminalita. Přesto od letoška začnou kamery na město dohlížet.

„V letošním roce jsme zjistili, jaký dotační titul je možno použít a požádali jsme o dotaci. Peníze budou stačit pouze na rozjezd kamerového systému. Pořídíme za ně dohledové pracoviště a dva kamerové body na parkovišti Farská zahrada. Pult bude obsluhovat městská policie," říká novoměstská místostarostka Bronislava Malijovská.

Město vybuduje pracoviště pro sledování kamerami monitorovaného prostoru v budově městského úřadu v prostorách služebny městské policie. Zároveň s tím se pořídí první kamery. Předpokládané celkové finanční náklady na první etapu činí 426 tisíc korun a výše požadované dotace se pohybuje v částce okolo 320 tisíc korun.

První dvě kamery budou sledovat lokalitu nazývanou Farská zahrada. Toto nehlídané parkoviště, mezi smuteční síní a zámeckou zahradou, slouží především pro obyvatele města, návštěvníky městského úřadu a pro všechny, kteří přijedou na smuteční rozloučení svých blízkých či na prohlídku zámecké zahrady, v neposlední řadě turistům k zaparkování vozidel. Toto parkoviště je ale také místem, kde dochází k vykrádání vozidel a dokonce k vandalismu.

„Chceme tam návštěvníkům nabídnout další možnost parkování, a to nejen návštěvníkům, kteří přijíždí jen na výlet, ale také návštěvníkům hotelů. Kamerový systém by jim auto ohlídal," vysvětluje místostarostka.

První kamera by měla sledovat okolí při vjezdu na parkoviště. Současně s ní by měly být na místě instalovány infrazávory. Druhá kamera má pak monitorovat dolní část parkoviště. Bude tak zaznamenávat pohyb osob do zámecké zahrady.

Další kamery přibudou dle peněz

Pokud zbudou peníze, pak další kameru Novoměstští umístí na Náměstí Republiky a na Rychtu. Celý systém bude následně možno rozšiřovat o další kamery. „Postupně, podle toho jak budeme mít peníze na další zafinancování, budeme kamerový systém rozšiřovat do dalších míst ve městě. Pomůže nám je vytipovat městská policie, abychom byli město ještě více bezpečné. A kdyby se tady páchala trestná činnost, abychom měli kam se podívat a napomohli, aby byli případní pachatelé chyceni," dodává Bronislava Malijovská.

Kamerové systémy mají i kritiky, podle nichž kamery na veřejných prostranstvích připravují obyvatele o soukromí. Případným kritikům však vedení města vzkazuje, že kamery budou prevencí, která může dopomoci snížit potenciální trestnou činnost a eliminovat rizikové sociálně patologické jevy, jakými je například vandalismus, násilí, šikana, drogové závislosti a alkoholismus. Kamerový systém znesnadní páchání trestné činnosti ve městě a zvýší pravděpodobnost odhalení pachatele. Zavedení městského kamerového systému tak má mít podle radnice pozitivní vliv jak na bezpečnost obyvatel města, tak i na jeho návštěvníky a turisty.

Kamerový systém město pořídí díky Místní akční skupině (MAS) Pohoda venkova. Do ní totiž část Novoměstska včetně města patří a může proto čerpat dotace na menší projekty.

Podpořili turistiku i klubovnu

„Nové Město nad Metují se v průběhu realizace strategického plánu MAS na období 2007 - 2013 stalo tradičním žadatelem o dotaci. V roce 2010 MAS podpořila v rámci opatření nazvaného Kulturní dědictví projekt s názvem Muzejní informační stánek s expozicí. Jeho cílem bylo rozšíření expozice muzea zaměřené na historii Nového Města na Metují a zároveň prostor poskytujícím obyvatelům regionu, návštěvníkům i turistům kvalitní informace," uvádí manažer MAS Tomáš Vidlák.

V tom samém roce MAS podpořila i žádost Novoměstských nazvanou Stavba klubovny Spy, jejímž hlavním cílem bylo ve volnočasovém areálu v místní části Spy vybudovat klubovnu jako místo pro setkávání místních občanů. Obě akce už byly úspěšně zrealizovány a po zhotovení i úspěšně z dotací proplaceny.

Kontejnerová stání jsou skoro hotova

V roce 2011 pak MAS doporučila k podpoře žádost Nového Města na projekt Čisté a ekologické město úprava kontejnerových stání. Tato akce je před dokončením.

Kromě města se na MAS obrací i jiné subjekty z Nového Města nad Metují, které by rády podaly žádosti o dotaci. „V poslední výzvě neúspěšně žádala Základní škola Komenského, v roce 2010 neuspěl se svojí žádostí na vybudování horolezecké stěny novoměstský Sokol. I nadále se na MAS ozývají další subjekty z této oblasti, které by chtěly získat finanční prostředky na své projektové záměry. Poslední možnost, jak v tomto programovacím období získat prostředky přes naši MAS, bude v polovině dubna letošního roku, kdy bude probíhat sběr žádostí v rámci jubilejní desáté výzvy," dodává Tomáš Vidlák.