Město uspělo se žádostí na dotaci ze Státního fondu na podporu a rozvoj české kinematografie na projekt digitalizace kina. Získalo maximální možnou částku a to pět set padesát tisíc korun. Ze svého by ale muselo doplatit další dva a čtvrt milionu korun.

Bez těchto peněz už zřejmě nikdy nespatří filmoví fanoušci nový kasovní trhák v Železném Brodě, ale budou si muset na promítání zajet do okolních měst, když digitalizovaná kina najdou v Semilech, Turnově, Tanvaldu nebo Jablonci.

O tom, zda se peníze v rozpočtu města najdou, rozhodnou železnobrodští zastupitelé již toto pondělí.

Rozhodnou tak vlastně o osudu kina ve městě. Pokud totiž rozhodnou proti, znamená to faktický konec promítání. Alespoň filmových novinek. „Ty jsou od přelomu roku distribuovány výhradně v digitální podobě, proto je nemůžeme v kině na zastaralé technice promítat,“ přiblížil David Pešek, vedoucí KC Kino Železný Brod.

Ví o čem hovoří. Když začalo centrum loni na podzim fungovat, nejvíce diváků logicky přitáhly filmové novinky. Po Novém roce přišel propad v návštěvnosti filmových představení. Právě proto, že tu nemají jak novinky promítat.

„Pokud se kino nedigitalizuje, může Kulturní centrum fungovat, ale nebude vydělávat. A už to přestane být kinem, spíše opravdu kulturní centrum s občasným promítáním klubových snímků, případně snímků pro děti,“ přiblížil Pešek.

Prosazovat digitalizaci kina chce i starosta města André Jakubička. „Obávám se, že pokud neřekneme nyní ano, můžeme kino kvůli absenci filmových novinek do půl roku zavřít, což považuji za nemyslitelné pro kulturu ve městě,“ vysvětlil starosta.

I podle Davida Peška by bylo nejhorší variantou samotné kino uzavřít. Město by tak mělo další „dům duchů“. Nehledě na fakt, že kromě Městského divadla se fakticky jedná o jediné místo pro kulturu ve městě.

„A svým způsobem výjimečné, už jen tím, jak vypadá a co nabízí. Na nezávislé filmy k nám jezdí lidé od Jablonce po Jilemnici,“ popsal Pešek.

Samotná budova kina, ve kterém jsou i bytové jednotky, by potřebovala větší rekonstrukce, na které ale nejsou peníze. Podle zpracované studie rekonstrukce z roku 2008 by kompletní oprava stála přes třicet milionů korun. Pro provoz kina jsou ale bezpodmínečně nutné, kromě digitalizace, průběžné opravy elektroinstalací.

V pondělí večer bude jasno, zda má železnobrodské kino šanci dál se rozvíjet, nebo se stát opravdu „jen“ kulturním centrem. Nyní to vše leží v myslích patnácti zastupitelů. Hlasují v pondělí. Pokud řeknou Ne? „Pak se musí rozhodnout, co s kinem dál. Když loni proběhla anketa Co s kinem dál, žádný výrazově jiný námět, než jaký jsem podal já a další zájemce, nepadl,“ popsal Pešek.

Budou ještě v Brodě promítat nové filmy?