Například na Univerzitě Pardubice je z celkových 1648 lůžek ještě pět procent volných. Jedním z důvodů je klesající počet studentů kvůli malé porodnosti před dvaceti lety. „V letošním akademickém roce se nám poprvé stalo, že nemáme koleje úplně obsazené. Za deset let, co jsem ve funkci, je to poprvé," uvedl ředitel Správy kolejí a menzy Pavel Ďurovec.

Podle něj je to způsobené poklesem počtu studentů vysoké školy i jejich menším zájmem o bydlení na kolejích, jimž konkuruje ubytování v soukromých bytech.

Ceny za ubytování na kolejích se přitom ve srovnání s loňskem většinou nezměnily, pohybují se podle typu pokoje od 2600 do 3400 korun za měsíc. Vyšší je pouze cena u jednolůžkových garsoniér, které jsou velmi žádané. Za nejčastější typ ubytování, postel ve dvoulůžkovém pokoji se společným sociálním zařízením na patře, se platí 2600 korun.

Kolej může získat každý student, a to i Pardubák. Vysokoškoláci s bydlištěm mimo okres Pardubice mohou také získat tzv. ubytovací stipendium ve výši 600 až 700 korun měsíčně. Využít jej však už několik let mohou i pro zaplacení ubytování v soukromých bytech, což je dalším důvodem klesajícího zájmu o koleje.

Pokles žadatelů o koleje eviduje i Univerzita Hradec Králové. Zatímco dříve nebyla schopná ubytovat zdaleka všechny zájemce, letos zatím zůstává neubytovaných pouze několik studentů.

(čtk, kim)