Zájem podnikatelů o koncesi na alkoholické nápoje není v našem regionu moc velký. Požádat o ni mohou do 17. dubna. Bez povolení jim poté hrozí pokuta.

„Je typickou českou vlastností nechávat jednání s úřady na poslední chvíli. Někteří hostinští si třeba ani neuvědomují, že za prodej jakéhokoliv alkoholu bez koncese jim hrozí až milionová pokuta," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Jen v Pardubicích by mohlo teoreticky potřebovat koncesi až 18 000 podnikatelů. Číslo však bude podstatně nižší. Provozovatelů restaurací a hospod je přes 2000. Takzvanou volnou živnost mají další tisíce lidí, jenže ne všichni prodávají lihoviny.

„Vydali jsme zatím 820 koncesí. Už je to trochu lepší, lidé pořád chodí, ale fronty nejsou," řekla Jaroslava Růžková z Obecního živnostenského úřadu v Pardubicích. „Zájem je docela malý. Přišla asi pětina z 5000 podnikatelů. Ale odhadovat, kolik jich u volných živností může být, je těžké. Živnost zahrnuje obory od prodeje kytiček přes textil až po potraviny," řekla Lenka Nováková ze svitavského živnostenského úřadu.

Živnostenský úřad stotisícového Hradce Králové eviduje ve svém obvodu 2445 podnikatelů s oprávněním pro hostinskou činnost. Teoreticky se vydání koncese může týkat dalších téměř 28 000 podnikatelů s volnou živností na výrobu, prodej a služby.

„Reálně lze očekávat, že by o koncesi mohlo požádat přes 3000 podnikatelů," uvedla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. Do úterý však úřad udělil jen 922 koncesí.  Pokud podnikatelé požádají o koncesi do 17. dubna, mohou dál podnikat až do rozhodnutí o udělení koncese. To je často i na počkání. Za obnovení koncese  nic neplatí.

Obnovení koncese zavedla vláda kvůli nulové toleranci k černému trhu s lihovinami po metanolové aféře. Opatření má zlepšit přehled o prodejcích lihu a lihovin a více chránit spotřebitele před závadnými lihovinami.