Kronika české školy v Osečné přitom může způsobit mezi obyvateli i pamětníky poprask je totiž plná zášti mezi německým a českým obyvatelstvem.

Kronika psaná v posledním předválečném období řídícím učitelem české školy Františkem Drapákem, obsahuje popis nesnadného soužití německé majority s českou minoritou v tehdy striktně německé obci Oschitz. Psaní kroniky přetnula až II. světová válka.

„Musíme tu kroniku nejprve prostudovat a teprve pak se rozhodneme, které části zveřejníme. Je tam spousta pikantérií, která by mohla ještě i dnešním lidem zkomplikovat život," tvrdí Jiří Hauzer, starosta Osečné. Schválené fragmenty kroniky nechá radnice naskenovat a zveřejní je.

Starostovy obavy mohou být velmi reálné. V nedalekých Lázních Kundratice se totiž léčí z velké části německá klientela. Necitlivě zveřejněné 75 let staré zápisky by mohly nejen turisty odradit, ale poškodit mediální obraz městečka.

Kronika se zachovala jen díky tomu, že řídící Drapák se v září 1938 jako jeden z posledních vystěhoval k příbuzným do Sobotky, ještě než přišli němečtí vojáci. Jeho neteř Marta pak kroniku při vyklízení domu objevila. „Zdarma nám ji přenechala. Bylo to od ní šlechetné," dodává Hauzer.

„Po prvotním prozkoumání tato kronika vyniká svojí formální úpravou, autentičností, hezkou vazbou a výborným stavem a především velmi dobrou úrovni zápisů," hodnotí kronikář města Miroslav Lát.