Uskutečnil se v malém a velkém sále a nádvoří MKS. Pořadatelem Vínové Paky byl Ondřej Kuřík, známý propagátor tohoto moku. Jak sám zdůraznil, smyslem akce je nejen zpřístupnění vysoce kvalitních moravských vín širšímu spektru konzumentů a zájemců, ale zejména seznámení se s vinaři, jejich osobností, filosofií a životním přístupem při tvorbě vína.

V Nové Pace se prezentovalo deset subjektů. Nechybělo Vinařství Suský, Špalek, Kadrnka, Peřina i dobře známá Moravčíkova vína či výrobce Volařík. Tito všichni přivezli ze svých sklepů jen to nejlepší.

Ochutnat téměř osmdesát značek bylo snad nad lidské síly, ale našli se i tací, kteří to zvládli. Atmosféra v malém i velkém sále byla skvělá. Návštěvníci obdrželi při vstupu katalog vín a každý i svoji sklenku. Pak nezbývalo než poválet vinečko po kalíšku a následně i po jazýčku, debatovat s vinaři, srovnávat a zapisovat. Požitek umocnila cimbálová muzika, která do svého repertoáru zařadila především skladby z Moravy.

Vhodný dárek

„Vstupenky jsme dostali jako dárek od syna a snachy. Líbí se nám tu moc, je tu příjemná atmosféra a skvělá vína," potvrzuje nám Božena Vaňková. „Já jsem přijel z obce Veselá u Rovenska. Ještě jsme všechno neochutnali, dáváme si na čas a sortírujeme tak, jak potřebujeme," vysvětluje nám svoji strategii Pavel Tomášek.

O prvním ročníku festivalu se domnívá, že je naprosto špičkový. „Oslovilo mě vinařství Peřina s vínem Kerner, od Suského mi chutnalo Veltlínské zelené a do třetice bych dal víno Pinot Blanc 2011 z vinařství Ilias. Do červeného se teprve pustíme," říká k degustaci. „Já má oblíbené Vetlínské zelené a Rulandské bílé," prozrazuje David Kern, zástupce vinařství Kern z Březí i Mikulova, který stojí za pultíkem. Na účet návštěvníků tvrdí, že Novopačáci mají nadprůměrný přehled o vínech, což kvituje s potěšením.

Pačáci jsou znalí

Neuburské 2011, to byl hit z produkce Moravčíkových vín. „V Nové Pace jsem už stálým hostem. Díky Ondrovi šla kultura vína hodně nahoru a Pačáci jsou znalí, " chválí Vladimír Moravčík se stáje Moravčíkova vína. A necháváme si od něho i poradit. Protože už začínají teplejší dny, doporučuje Cuvé Martinak 2012 Rosé. Ochutnáme, je lehké a lahodné. Vlajkovou lodí této společnosti je ryzlink vlašský, ale srdeční záležitostí pana Moravčíka je Neuburské.

Vinař František Špalek provádí degustace celé roky, někdy je jich za týden dvě až čtyři. Jen prý mít čas. V Nové Pace taky není nováčkem, místním zatím nejvíce chutnal jeho Sauvignon Kraví Hora 2011, Rulandské bílé a portské Saler Červený 2009.

„Jsem spokojený, návštěvnost byla pěkná. Nová Paka je spíš město piva, a tak to třeba změníme a položíme základ nové tradice," míní Ondřej Kuřík.