Při hledání nových témat se Česká mincovna zaměřuje na řadu pozoruhodných osobností, událostí a činů z naší pestré historie, ve kterých se zrcadlí pravá česká nátura, jako je odhodlání, odvaha, pracovitost, kreativita, cílevědomost a smysl pro humor.
Pro první emisi v rámci série Příběhy naší historie byl inspirací tragický příběh Hanče a Vrbaty. Kamarádům ze Sokola a vojny, kdy oba sloužili v císařské armádě v Sarajevu, kde se jejich přátelství utužilo, se stal osudný běžecký závod na lyžích na 50 km v Krkonoších.
„Tento příběh výjimečného kamarádství a odvahy dojímá i po 105 letech a stojí za připomínání nejen formou zlatých a stříbrných medailí,“ uvedl Jaroslav Černý za Českou mincovnu.
Pamětní medaile je dílem zkušeného medailéra Martina Daška. Na averzní stranu, jejíž kompozice připomíná kříž, umístil dvojici dobových hůlek a lyže zapíchnuté do sněhu, na jejichž špičky zavěsil kabát a čepici. Kompozici doplnil nápisy BOHUMIL HANČ VÁCLAV VRBATA 24. 3. 1913. Reverzní stranu pak autor věnoval dvěma lyžařům, sněhové závěji a nápisu MEZINÁRODNÍ LYŽAŘSKÉ ZÁVODY V KRKONOŠÍCH.
Minulý týden proběhla ražba této pamětní medaile v České mincovně v Jablonci nad Nisou, které se zúčastnil Král bílé stopy z roku 2012 Stanislav Řezáč. „Jsem poctěn, že mohu být součástí této výjimečné události právě před startem Jizerské padesátky. Jsem rád, že takto mohu uctít kamarádství a statečnost těchto lyžařů,“ doplnil jablonecký rodák a specialista na dlouhé tratě.
Řezáč získal zlato z Jizerské padesátky dvakrát za sebou v roce 2000 a 2001. Svoji kariéru začal ve Skiklubu Jablonec nad Nisou, stejně jako např. Gabriela Koukalová nebo Kateřina Smutná. Stanislav Řezáč je považován za jednoho z nejlepších současných světových lyžařů-běžců, který systematicky závodí na dlouhých tratích a nasbíral řadu medailí z mezinárodních závodů.
I jeho sportovní úspěchy motivují řadu mladých lyžařů, včetně syna Aleše, který na letošní olympiádě dětí a mládeže získal stříbrnou medaili v běhu na lyžích.
Medaile Bohumil Hanč a Václav Vrbata
Zlatá uncová medaile váží 31,1 g a má průměr 37 mm, můžete si ji zakoupit v provedení proof ve vínové kožené etuji za cenu 47 950 Kč. Další variantou je zlatá čtvrtuncová medaile vážící 7,78 g, o průměru 22 mm za cenu 12 950 Kč a stříbrná medaile, která váží 31,1 g s průměrem 37 mm, kterou si můžete zakoupit za 1 490 Kč. Všechny medaile jsou v provedení proof, zlaté potom ve vínové kožené etuji a stříbrná v modré barvě. Součástí medaile je speciální certifikát pravosti, který vypráví její příběh.