"Bude záležet na tom, jaké bude počasí, kolik napadne sněhu, jak bude foukat. Druhý stupeň zvýšíme, pokud se podmínky zhorší," řekl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Horští záchranáři uvedli, že stupeň lavinového nebezpečí by se mohl zvýšit již v pátek.

Druhý stupeň značí většinou mírné nebezpečí. "Na hřebenech Krkonoš je 80 až 130 centimetrů sněhu, více ho je na některých závětrných svazích, žlabech a v odtrhových zónách. Ke čtvrtečním 07:00 za posledních 24 hodin napadlo v Krkonoších pět centimetrů sněhu, za poslední období ho přibylo více než půl metru. Sněžení doprovázel silný vítr," dodal Robert Dlouhý z horské služby.

Na závětrných svazích nad pásmem lesa se mohou vyskytnout laviny z navátého sněhu. V pásmu lesa je uloženo větší množství nového sněhu. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Je možnost samovolného uvolnění malých, nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu.

Podle horských záchranářů uvolnění laviny je v současnosti možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve strmém extrémním terénu. Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v této zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, od kdy platil první stupeň.

V neděli v Krkonoších sjely na polské straně hor dvě laviny. Jedna, v lokalitě Czarny Kociol pod Mužskými kameny, zavalila Češku, která později v nemocnici na následky zranění zemřela. V končící zimní sezoně jde v Krkonoších o druhou oběť související se sesuvem lavin. Lavinové neštěstí se stalo v Krkonoších také 15. února. Druhá lavina se v neděli 14. března uvolnila také v lokalitě Bialy Jar, kde pomáhaly desítky členů české horské služby. Pod sněhem tam nikoho nenašli.

Meteorologové na pátek pro Krkonoše předpovídají oblačno až zataženo se sněžením. Večer by mělo oblačnosti i srážek ubývat. Nejvyšší denní teploty mají být v pátek mezi minus sedmi a minus čtyřmi stupni Celsia.

Kvůli vládním opatřením omezujícím volný pohyb v Krkonoších výrazně ubylo lidí, horská služba zaznamenala citelný pokles zásahů.