Situaci v Turecku, postavení církve, Hitlera i selfíčka stihl včera večer Miloš Zeman probrat s hodkovickým obecenstvem na své poslední včerejší zastávce v Libereckém kraji.

„Historii Hodkovic jsem si pilně prostudoval, takže jsem paní místostarostku hned upozornil, že mají medvěda obráceně," začal besedu v přeplněném kinosále, kam se ani nevešli všichni zájemci.

Prezident neopomněl zmínit ani tristní stav zdejší sportovní haly a připomněl poslední volby, kdy Hodkovice přirovnal ke Spojeným státům. „Tam taky soupeří jen dva subjekty," dodal s nadsázkou.

Nechyběli muslimové

I v Hodkovicích došlo na Zemanova oblíbená témata, jako jsou církevní restituce nebo jeho kritický postoj k islámu či uprchlíkům: „Připomíná mi to pohádku o Jezinkách. Jen dva prstíčky si ohřejeme…řekl na téma uprchlíků v podstatě to, co lidé chtějí slyšet" Jeden z dotazů směřoval i k nedávnému případu šikany na střední škole. Při té příležitosti prezident zavzpomínal na svoji matku učitelku, která jako jednu z učebních pomůcek používala vařečku.

Žádná selfíčka

Všechny přítomné pak rozesmál dotaz dívky, která se zeptala, jestli může sdílet fotografie prezidenta. „Jen to nesmí být selfíčko. To mě takhle jednou přemluvil Škromach, pak to dal na facebook a vypadali jsme jako karikatury samy sebe," vzpomněl.

Besedě s hodkovickými obyvateli předcházelo setkání se zástupci města na obecním úřadě, před kterým očekávalo hlavu státu několik desítek místních zvědavců. Že bude o hlavu státu zájem, vyplývalo už z výsledků voleb. V Hodkovicích volila Miloše Zemana více než polovina obyvatel. Samotnou besedu moderovala místostarostka Helena Řezáčová. Od zástupců města Hodkovic Zeman dostal kolekci keramiky, která se objeví i v nové pohádce Řachanda

První prezident

Zeman byl první prezident, který přijel do ani ne tří tisícových Hodkovic na oficiální návštěvu. Před lety se zde pouze neoficiálně zastavil Václav Havel.

ANKETA: ČÍM VÁS PREZIDENT PŘEKVAPIL?

.....(jméno neuvedeno)

Je to jediný politik, který říká, co si myslí. Ostatní lžou nebo říkají polopravdy. Jméno vám neřeknu.

Irena Škopanová

Nepřekvapil, pobavil. Svou svou vtipností a svou pohotovostí.

Pavlína Bitnerová

Překvapilo, že jeho maminka byla učitelka, to jsem nevěděla. Ani, že jeho první jméno je Karel.

Alena Palečková

Mě nepřekvapil. Já ho mám ráda, ráda se na něj dívám. Není to žádný náfuka. Je náš!

Jana Bangová

Nepřekvapil a moc se mi líbily jeho odpovědi, třeba k výchově na školách, když mluvil o té šikaně.

Jaroslava Pavlů

Nepřekvapil. Já mám pana prezidenta moc ráda.

.......(jméno neuvedeno)

Je moudrej a šikovnej. Škoda, že je mu tolik, kdyby mu bylo aspoň padesát. Líbilo se mi, jak mluvil o těch muslimech.