Lidé se bojí poskytovat první pomoc. Podle nedávného výzkumu společností Sanofi a ppm factum nevěří svým schopnostem a bojí se úmrtí zraněného. Z toho důvodu se rozbíhají četné vzdělávací programy, které třeba do škol vrací výuku první pomoci.

„Podle mých zkušeností je znalost lidí v oblasti poskytování první pomoci na vysoké úrovni," řekl někdejší lékař Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Miroslav Havlík, který v současné době pracuje ve stejném oboru v Německu.

Podle něj měly a mají různé školicí aktivity v Česku úspěch, protože lidé, kteří jimi prošli, první pomoc opravdu poskytnout dokázali. „Zjišťovali jsme to často při výjezdech, třeba když náhodní kolemjdoucí dokázali resuscitovat člověka a zachránili mu život přesně tak, jak se to naučili v kurzu," podotkl Havlík.

Průzkum ukázal, že pětina lidí by v případě nouze první pomoc vůbec neposkytla. Přímou zkušenost se záchranou člověka mají naopak dvě pětiny lidí.

Podle záchranářů přitom není třeba se při poskytování první pomoci čeho bát.

„Spíš je třeba dbát na opatrnost, a to případ od případu. Pokud vidíme, že člověk spadl z nějaké výšky, tak bychom s ním neměli hýbat nebo ho přenášet, ale nevím o případu, že by někdo skončil u soudu, že někomu poskytoval první pomoc. Pokud si pamatuji české zákony, tak mnohem horší bylo neposkytnout první pomoc vůbec," vysvětlil Havlík a zdůraznil, že už samotné volání na tísňovou linku je považováno za poskytnutí první pomoci.

Na tísňové lince zdravotnické záchranné služby navíc poradí, jak postupovat při oživování. Říká se tomu asistovaná resuscitace.

Zdravotníci poradí i při dalších typech první po-moci. V Německu se lidé v první pomoci dokonce školí.

„Nicméně záchranku tam nevolají tak často, protože v Německu existuje systém takzvaných domácích lékařů," přiblížil Havlík.   (sad)