Podle údajů z Úřadu práce ČR byl tak nízký počet nezaměstnaných v kraji naposledy v listopadu 2008, ještě před hospodářskou krizí. Loni v listopadu hledalo v kraji uplatnění 18.865 lidí, nezaměstnanost byla na 6,1 procentech.

Listopadový vývoj nezaměstnanosti v Libereckém kraji nebyl ve všech okresech stejný.

Zatímco na Liberecku a sousedním Jablonecku lidí bez práce ubylo, na Českolipsku a Semilsku nezaměstnanost rostla. Nejvýrazněji právě na Semilsku, kde úřady na konci měsíce evidovaly 2485 uchazečů, o 64 víc než v říjnu. Nezaměstnanost tam proto stoupla o 0,2 procentního bodu na 5,1 procent. Nejlépe je na tom v rámci regionu Českolipsko.

Na opačném konci pomyslného žebříčku je Liberecko. I když se počet nezaměstnaných v listopadu o 64 snížil na 6738, nezaměstnanost zůstala na 5,6 procentech. „V nadcházejících měsících bude nezaměstnanost v souvislosti s postupným ukončováním sezonních prací pravděpodobně stagnovat, případně mírně vzroste," uvedla Kateřina Beránková, mluvčí úřadu práce.

Největší nabídka práce je v Praze. Na jedno volné pracovní místo připadalo v zemi 2,7 uchazeče. Podobná je situace v Libereckém kraji, kde úřady v listopadu nabízely 5860 volných míst, o 150 méně než před měsícem. V rámci kraje je největší nabídka práce na Českolipsku, kde mají jedno volné místo pro 2,3 nezaměstnaných. Nejhorší je situace na Jablonecku, kde nabízejí úřady jedno volné místo pro 3,7 uchazeče.

V evidenci úřadu práce dál ubývá i nezaměstnaných absolventů škol a mladistvých. Na konci listopadu jich v celém Česku uplatnění hledalo 17.812, což je o 2033 méně než v říjnu. V Libereckém kraji bylo na konci sledovaného měsíce bez práce 853 mladých lidí, o 46 méně než v říjnu.

„Čísla svědčí nejen o tom, že zaměstnanost a zaměstnatelnost mladých lidí roste, ale jsou dalším důkazem, který potvrzuje opravdu dobrou kondici české ekonomiky," uvedla generální ředitelka Úřadu práce České republiky Kateřina Sadílková.