Kde jinde začít putování za Čapkovými, než v Malých Svatoňovicích, kde se nachází Muzeum bratří Čapků. To bylo založeno už v roce 1946. V prvním patře, v prostorách služebního bytu MUDr. Antonína Čapka, kde se mu 9. ledna 1890 narodil syn Karel, je samozřejmě umístěna expozice slavného spisovatele.

Mumlavský vodopád
Krkonoše lákají skutečné cyklisty. Zvládnete sjezdovku na kole?

Zde se dozvíte více o době dětství Karla Čapka i jeho sourozenců, nacházejí se tu školní i rodinné fotografie. Nechybí ani Čapkovy knihy. Expozici doplňují fotografie s manželkou Olgou Scheinpflugovou a tvorba pro děti.

Pozvánka na ukončení turistické sezony22. září odpoledne jste srdečně zváni do Malých Svatoňovic na pomyslné ukončení turistické sezony roku 2018. Tématem akce budou osobnosti Kladského pomezí s Karlem Čapkem v čele. 

Představena je i Čapkova novinářská činnost, fotografie z pražského domova, ukázky z cestopisů s originály spisovatelových kreseb či fotografie z filmových a divadelních ztvárnění her Karla Čapka.

Expozice Josefa Čapka začíná souborem volné grafiky z let 1914 až 1919. Hlavní prostor tvoří reprezentativní galerie dvaceti olejových obrazů, průřez celou tvorbou Josefa Čapka. Obrazovou galerii doplňují dokumenty k Josefovu životu, v nichž je představen jeho vývoj výtvarný i literární až po dokumenty z věznění v koncentračních táborech.

Na rozhlednu i do dolu

Z obce Malé Svatoňovice se můžete vydat na spoustu zajímavých turistických míst, například do Jestřebích hor, z jejichž nejvyššího vrcholu Žaltmanu je nádherný pohled na okolí. Cesta na rozhlednu je dobře značená z náměstí v Malých Svatoňovicích a trvá asi půl hodiny chůze.

Zámek Lány
Za prezidentem Osvoboditelem. Masaryka připomínají jen dvě muzea

Za návštěvu určitě stojí i místní Mariánský sad, v němž je mimo jiné umístěno čtrnáct dřevěných křížů s vyobrazením jednotlivých zastavení křížové cesty Ježíše Krista. Pro technické typy je zde expozice důlních strojů a zařízení umístěná na zaniklé kolejové drážce Důl Ida Malé Svatoňovice. Dráha byla v provozu od roku 1864 a dopravovalo se po ní vytěžené uhlí až do roku 1981.

Hradecké zastavení

Procestovat všechna místa u nás, se kterými jsou Čapkovi spjati, není vůbec lehké a podle webu o sourozencích Čapkových byste si na ně měli vyhradit aspoň týden.

Jedním z těch míst je město Hradec Králové. Karel Čapek tu strávil svá studentská léta a zažil první lásky. S Hradcem je také spojeno jeho první dílo milostné Listy Anielce. V historickém centru na Velkém náměstí najdete budovu bývalého gymnázia, které Karel navštěvoval.

Pohoří Malá Fatra. Vrchol Suchý
Horské louky a chaty s pivem. Poznejte Malou Fatru

Zajděte i ke Klicperovu divadlu, které jako první uvedlo jeho hru R.U.R. tenkrát ještě v podání ochotnického spolku Klicpera. Ulicí Dlouhá projděte na Malé náměstí k Hotelu U Královny Elišky, kde Čapek bydlel se svojí babičkou Helenou a poté také se svou sestrou, která v Hradci navštěvovala taneční hodiny.

Průsečíky s Němcovou a Jiráskem

Když z Hradce Králové vyjedete směrem na Českou Skalici, můžete se zastavit na statku v Žernově, kde se narodil tatínek Antonín Čapek. Helena Čapková do Žernova zasadila děj jedné ze svých pohádek, O babiččině zástěře.

Odtud si můžete odskočit na procházku do Babiččina údolí známého z díla jiné spisovatelky Boženy Němcové. A v létě se možná rádi osvěžíte u nedaleké vodní nádrže Rozkoš.

Túra po hřebenech Krkonoš
Maloúpská tišina. Krkonošský horský ráj mezi starými a novými časy

Další zastávkou putování by mohl být Hronov. I když si možná řeknete, že ten je přece Jiráskův, vězte, že Helena, Karel a Josef Čapkovi v hronovském mlýně trávili prázdniny. Mlýn sice už svému účelu neslouží, stále ho tu ale najdete na cestě ve směru na Polici nad Metují.

V kraji loupežníka Lotranda

A vracíme se skoro zpátky do Malých Svatoňovic, do vedlejší obce Úpice, kde Čapkovi žili. V současnosti je vila rodiny Čapkových využívána jako policejní stanice, místní strážníci vás však rádi provedou. Na vile a také na místní škole, kterou sourozenci navštěvovali, je pamětní deska.

Pocit dobrodružství vám třeba dodá i tvrzení Karla Čapka, že v kraji kolem Úpice kdysi řádil samotný loupežník Lotrando.

Další stopy rodiny Čapkových najdete v Žacléři. Josef Čapek tu studoval na měšťanské škole před nástupem do školy ve Vrchlabí, aby se zdokonalil v němčině. Bydlel v hostinci Johannese Žižky. Hostinec i školu najdete snadno v současnosti slouží jako městská knihovna a mateřská škola. Na náměstí objevíte i pamětní desku Josefa Čapka.

Paintball
Jeseníky si užijí i nejmladší cestovatelé. Nuda nehrozí

V letech 1901 až 1903 se pro Josefa Čapka stalo druhým domovem Vrchlabí. Trávil tu čas jako student německé tkalcovské školy. Nyní budovu této školy najdete na Krkonošské ulici 265. Josefa tu opět připomíná pamětní deska. A když už budete v Krkonoších, vydejte se ještě do Špindlerova Mlýna a zastavte se třeba u hotelu Savoy, kde kdysi Karel Čapek trávil společné chvíle s Olgou Scheinpflugovou.

Do vily zatím jen virtuálně

Pražské stopy slavných sourozenců by vydaly na samostatnou knihu, ale kdo by měl pro začátek zájem spatřit aspoň vilu bratří Čapků na pražských Vinohradech (na adrese Bratří Čapků 28 a 30), může tak učinit, i když pouze zvenku. Zevnitř to lze zatím pouze virtuálně na stránkách městské části Praha 10.

Muzeum bratří ČapkůAdresa: náměstí Karla Čapka 147, Malé Svatoňovice

Vstupné: dospělí 35 korun, děti, důchodci a ZTP 20 korun, děti do 6 let zdarma

Otevírací doba v srpnu:
• úterý - pátek: 10.00 až 12.00; 12.30 až 18.00
• sobota a neděle: 9.00 až 12.00; 12.30 až 17.00

Další informace naleznete na webových stránkách obce Malé Svatoňovice.

Riegrův mlýn v Mikulovicích
Unikátní historický mlýn v Mikulovicích bude znovu mlít mouku