V určitých částech Náchoda tak zhasnou od půl deváté večer po dobu šedesáti minut některá osvětlení. Pozitivní vlna tmy tak postupně oběhne celou planetu, začne na Fidži a skončí o den později na ostrově Samoa.
Kampaň Hodina Země propojuje obce, firmy a jedince, jež berou vážně a nepodceňují závažnost probíhajících změn klimatu. Akce spočívá v symbolickém hodinovém zhasnutí světel, ať již veřejného osvětlení, nasvícení památky, štítu firmy nebo vlastního obýváku. Tento jednoduchý, ale přitom viditelný čin je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí.
„K projektu jsme se bez zaváhání připojili. Je to výborná příležitost upozornit na podstatné problémy, mezi něž patří i aktuální řešení záměru průzkumu a těžby břidlicových plynů. Obojí souvisí s ochranou životního prostředí,“ míní náchodský starosta Jan Birke.
Jak dodal, k upřesnění konkrétních míst, která se na hodinu zahalí do tmy, teprve dojde. Zřejmě se bude jednat i o Masarykovo náměstí. Projekt Hodina Země představil v Náchodě Andris Abolins z Lotyšska, jenž ve zdejším Středisku volného času Déčko vykonává roční službu jako dobrovolník Evropské dobrovolné služby (EDS).
„Je to příležitost pro každého z nás, jak zachovat alespoň stejné životní prostředí i pro další generace,“ tvrdí Abolins.