„Omezení dopravy se projeví malým zpožděním vlaků. Počítá se se zaváděním náhradní autobusové dopravy. Výluky a omezení se budou týkat také rychlíků," uvedl Ptačinský.

Začnou v květnu

Přesný rozsah změn, které se cestujících dotknou, zveřejní SŽDC až v době stavby. Od března začaly přípravné práce, odstraňuje se zeleň. Samotná stavební činnost by měla začít v květnu. S dokončením se počítá v září 2015.

„Cena zakázky je pod hranicí jedné miliardy korun pro zadávací řízení, které nyní probíhá," dodal Ptačinský. Na úseku vznikne nová železniční zastávka Opatovice nad Labem, ta současná ponese název Pohřebačka a bude dočasně sloužit pro osobní dopravu, dokud se nedokončí trať mezi Opatovicemi a Hradcem Králové.

„Poté bude sloužit pouze pro nákladní dopravu. V rámci stavby Opatovice nad Labem – Hradec Králové bude vystavěna nová zastávka v Březhradu," upřesnil mluvčí SŽDC.

V Opatovicích novou zastávku vítají. „Bude blíž lidem nejen od nás, ale i z Libišan. Dostupná bude také z cyklostezky. Nevýhodou je, že to bude jen peron a lidé budou vystaveni přírodním vlivům. Jestli ale vlaky budou jezdit každou půl hodinu, jak slibují, tak to vadit nebude," vysvětlil Pavel Kohout, starosta Opatovic nad Labem.

Nově bude vlak zastavovat také u železniční přejezdu v Březhradu. „Opatovickou zastávku využívá tisíc lidí, kdyby ji zrušili bez náhrady, tak by to byl průšvih. Takhle jsme ale spokojeni," chválil předseda KMS Březhrad Dušan Ferčák.

Další úseky modernizace se připravují. Pro část Pardubice – Rosice nad Labem – Stéblová a Opatovice nad Labem – Hradec Králové se zhotovuje investiční záměr, přípravné dokumentace a stanovisko vlivu na životní prostředí EIA.