Jistě, není zcela standardní, aby v lyžařském, případně atletickém regionu, dostávali přednost šachisté. Na sportovním poli totiž šachy figurují jako hodně velká alternativa. Ve srovnání s masovým fotbalem, silně individuálním lyžováním, či dalšími mediálně profanovanými odvětvími zde působí šachisté možná jako folková hudební skupina Šupina na obrovském punkovém festivalu.

Ne však v Turnově. Na čtyřiašedesáti polích se ve městě na řece Jizeře organizovaně hraje už od 60. let minulého století. V posledních letech navíc hráči tamního klubu pravidelně sbírají vrcholné úspěchy.

„Je to trochu zvláštní. Když vidím, jaká je na Semilsku například lyžařská základna, tak to připadá zvláštní i mně. Když v takové konkurenci ale šachy vyhrají, tak je to jistě velký úspěch, kterého si ceníme," řekl po slavnostním večeru člen ŠK Zikuda Turnov Petr Neuman.

Extraligová účast mezi českou smetánkou je pro tým okolo kapitána Zdeňka Maršálka a mecenáše Františka Zikudy vlastně už denním chlebem. V loňském roce mezi elitou České republiky došel tým k sedmému místu, dosavadní vrcholy však pravidelně přichází na letním festivalu v Pardubicích. Zde stál v roce 2012 název týmu ŠK Zikuda Turnov už potřetí za sebou na nejvyšším stupínku pro Mistra České republiky. „Béčko" navíc skončilo čtvrté, čímž byl podtržen obrovský úspěch oddílu.

Je tak ještě vyšší meta, které může oddíl dosáhnout? „Je. Určitě je to extraliga. Vítězství v ní je ještě o stupínek výše než toto prvenství z Přeboru Čech. Zatím jsme ale vždy skončili okolo pátého místa, takže máme co zlepšovat," podotkl Neuman.

On sám žije v Plzni. Řadu let už ale působí právě v celku z Českého ráje, v jehož „dresu" se v loňském roce stal i individuálním mistrem České republiky, když ovládl online „pětiminutovku". To znamená, že v každé partii měli soupeři na zhodnocení strategie maximálně pět minut.

„Je to hlavně o rychlosti. Člověk musí být koncentrovaný, rychle provádět tahy. Partie se dá v klidu dohrát, ale někdy se skončí tím, že jeden ze soupeřů překročí časový limit, což znamená jeho prohru," osvětlil Neuman vlastní mistrovský titul. Na MČR navíc v dalších dvou disciplínách bral druhá místa.

V Turnově je Neuman jedním z přespolních hráčů. K ose šachového družstva patří třeba Poláci Pawel Jaracz a Lukasz Cyborowski nebo Slovák Lubomír Ftáčník. „Právě Ftáčník je takovým duchem týmu. Je to známý hráč, má toho hodně za sebou, o šachách napsal i knihu," podotkl k celku, jemuž propůjčil i své jméno, František Zikuda.

Je to vlastně podobné jako ve fotbale. Když chce mančaft do ligy, musí kádr okolo domácích hráčů vyšperkovat také posilami z okolí. Jinak by se nemohl adekvátně rozvíjet. Díky tomu v české šachové extralize působí třeba Rusové, ale také Krishnan Sasikiran, akvizice movitého celku Nového Boru z Indie.

A jak se šachové přestupy tvoří? „Většinou je to o známosti. Šachová obec je taková, že se stále potkáváme na turnajích a navzájem se známe. Já jsem do Turnova taky přišel díky známosti se Zdeňkem Maršálkem. Poté, co se v Plzni sestoupilo z extraligy, jsem totiž hledal nový klub a paradoxně po Praze byl Turnov nejblíž. V hlavním městě jsem se s nikým nedohodl, a tak už dlouhá léta hraji zde. Ale vždy je to o osobním kontaktu," odhaluje šachovou kuchyni mezinárodní mistr Petr Neuman, který kromě tuzemské nejvyšší soutěže nastupuje také na Slovensku, Německu či ve Španělsku.

Zároveň potvrzuje známý fakt, že šachy jsou specifickým sportovním odvětvím i co se divácké podpory týče. „Bohužel, ta chybí. Je jasné, že se noví hráči nezískávají kvůli fanouškům. Ale v poslední době i v tomto ohledu jdou šachy nahoru. Ne, že by začínala chodit spousta lidí, ale soutěže jsou vysílané online díky dotykovým šachovnicím, takže na internetu může kdokoliv partii z různých soutěží sledovat kdekoliv na světě. Díky tomu se dá říct, že fanoušků máme čím dál víc," dodává s nemizejícím úsměvem.

Šachy a Turnov patří k sobě, stejně jako Lomnice a skoky na lyžích. Titul Nejúspěšnějšího sportovce okresu Semily za rok 2012 v kategorii mužstva dospělí už celku ŠK Zikuda Turnov nikdo nevezme. Nezbývá, než pogratulovat!