Své rozhodnutí oznámil na úterním podvečerním setkání s více než padesáti starosty v Božanově na Broumovsku. Proti vytyčení průzkumného území a případnému povolení průzkumu či těžby protestují nejen zástupci desítek měst a obcí, ale i také veřejnost. Petici podepsalo téměř osmnáct tisíc občanů.

Rozkladová komise má lhůtu do zítřka

Rozkladová komise ministerstva, jež se touto věcí zabývá, má lhůtu do zítřejšího dne, aby vypracovala své odůvodněné stanovisko, včetně řádných postupů a doporučení. „V okamžiku, kdy dostanu její doporučení, tak původní rozhodnutí zruším a nařídím nové projednání,“ informoval ministr Tomáš Chalupa s tím, že důvodů k zrušení původního souhlasu je více.

Důvodu k novému projednání je více

„Například se jedná o pochybení z hlediska správního řádu či zhodnocení jednotlivých argumentů či chybějící dostatečné zhodnocení veřejného zájmu, který v této věci musí být posuzován a který shledáváme ve dvou rovinách. Těmi jsou ochrana zdrojů pitné vody a otázka ochrany přírody a krajiny jako takové,“ řekl Chalupa.

Ministr též sdělil, že dosavadní právní úprava není dostatečná a je třeba mít jasná a striktní pravidla, aby jakýkoliv úkon byl takový, že vyloučí možná rizika s tím spojená. Starostové odcházeli z „božanovského setkání“ poměrně spokojeni.

„Byla jsem jednáním mile překvapena, a to nejen přístupem pana ministra, ale i rozhodnutím. Věřím, že i další cesta, která nás čeká a nebude jednoduchá, protože se bude jednat o legislativní záležitosti, jež jsou v současné době nedostačující, tak bude v konečném důsledku úspěšná,“ uvedla starostka Police nad Metují Ida Jenková.

(reh, čtk)