Mobilní telefon používá v dnešní době většina populace. Jde zároveň o jednu z věcí, kterých se často zmocňují zloději. Jen v Libereckém kraji o něj přijde kvůli kriminálníkům v průměru čtyři sta lidí ročně. S takovým zjištěním přišla mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková. „Jen od začátku letošního roku do konce června evidují policisté na území kraje sto sedmdesát šest případů," upřesnila. Na konci roku bude toto číslo mnohem vyšší.

Je téměř jisté, že tyto přístroje jsou pro zloděje velkým lákadlem. Často je po krádeži obratem prodají v blízkých zastavárnách, aby měli peníze. Třeba na drogy, alkohol.

Mobil v dnešní době je součástí člověka

V minulosti využívali lidé telefony pouze k volání. Doba ale pokročila a nyní už slouží k mnoha věcem. Ať už jako přehrávače písniček, filmů či pro organizaci schůzek, sdílení dat a podobně. Uživatelé je mají plné různých aplikací, které využívají ke svému životu. Například sportovci v telefonu mívají program pro záznam trasy běhu či jízdy na kole, majitelé bankovních účtů si do něj ukládají přístupové kódy. Čím více ale člověk telefon využívá, tím horší pak jeho ztráta je.

„Pachatel totiž při jeho krádeži získá komplexní informace. Vidí, jak majitel telefonu žije, s kým si píše. Ztráta takových informací, které jsou většinou osobního charakteru, je pro okradeného velmi citelná," upřesnila Suchánková. Mnoho lidí používá telefon k firemní komunikaci. Problémem tak může být situace, kdy o něj přijdou a zloděj se díky němu dostane k firemním datům.

Ukradli mi mobil, co mám dělat?

V prvé řadě by poškozený neměl propadat panice. Je potřeba vyrazit na policejní služebnu a vzít si s sebou potřebné dokumenty, aby mohlo dojít k zablokování daného přístroje. Jaké ale doklady? Doklad totožnosti, je jedno zda to bude občanský průkaz či cestovní pas. Dále záruční list s uvedeným IMEI, což je výrobní číslo přístroje. Plnou moc, je-li vlastníkem odcizeného telefonu fyzická osoba a pokud žádost místo ní doručila osoba pověřená. Jestliže ho ale vlastnila právnická osoba, je potřeba doložit písemnou žádost podepsanou statutárním orgánem a opatřenou razítkem. V případě, že okradená osoba nemá již k dispozici záruční list, nemusí zoufat. Lze na policii předložit doklad o nabytí, tedy pokladní blok či fakturu, případně obal mobilního telefonu, na kterém je uvedeno jeho výrobní číslo.

„Jestliže souhlas s odblokováním uplatňuje člověk, který dříve požadoval blokaci telefonu, již pokladní blok, záruční list či obal předkládat nemusí," doplnila mluvčí.

Důležité informace

Zablokovat telefon lze pouze v případě odcizení, nikoliv jeho ztráty. Jestliže policii uvedete v omyl (řeknete, že vám byl ukraden, i když jste ho ztratili), dopustíte se přestupku, za který hrozí až desetitisícová pokuta. V některých případech to lze posoudit jako trestný čin, za který hrozí tři roky vězení.

Podle Suchánkové si lze na internetových stránkách ministerstva vnitra ověřit, zda je mobilní telefon evidovaný jako odcizený. Dalším možným způsobem je pokus o navázání spojení. U zablokovaného telefonu se totiž ozve upozornění, že „tento telefonní přístroj je evidován v seznamu odcizených mobilních telefonů a jeho použití je ve všech sítích blokováno".

Policie ČR má právo mobil odblokovat, respektive zablokovat v případě, že by tento postup ztížil její vyšetřování.

Blokace přes policii se netýká odcizené nebo ztracené SIM karty. Tu si lze zablokovat přímo u operátora.

Kolik se ukradlo mobilů v kraji?

2008  - 481 kusů
2009  - 429 kusů
2010  - 399 kusů
2011  - 410 kusů
2012  - 361kusů
2013  - 429 kusů
2014  - 176 kusů (stav k 30. červnu)

Zdroj: KŘP Libereckého kraje