K vidění byl nově natočený dokument, na kterém se podíleli Tomáš Chvátal, Ivo Navrátil, Mojmír Dlabola a jako režisér Jan Chleboun, se vzpomínkami přímých účastníků: Karla Hádka, Jana Chluma, Stanislava Pěničky, Miloše Plachty, Františka a Václava Tomíčkových a Jiřího Brádlera. Dokument obsahuje unikátní kolekci téměř 150 fotografií ze Semil z doby srpnové okupace. K dispozici je na výstavě k porovnání i propagandistický film o semilských událostech z roku 1970.

„Rok 1968 byl historickým obdobím, na které mohou být nejen občané Semil hrdí. I přes následnou represi byla tato doba prosycena příslibem svobody a předzvěstí, že si český národ nenechá dlouho šlapat po svobodě – a to ani pod komunistickou diktaturou, ani pod ruskými tanky. Mějme toto období trvale na paměti, obzvláště v dnešní době, kdy ruské a čínské rozvědky podpořeny místními agenty zpochybňují naše zakotvení v demokratických strukturách západní kulturní civilizace a zpochybňují i právo na svobodu především v médiích,“ uvedl mimo jiné ředitel muzea Miroslav Šnaiberk. 

Vernisáž doprovodil svými skladbami, které také znějí v novém dokumentu, Daniel Philipp Stotz. Výstava se koná za podpory Ministerstva kultury ČR a města Semily do 25. listopadu.

Už 27. září bude při besedě v kině Jitřenka uvedena do světa i související kniha Plíživá kontrarevoluce v Semilech 1968 v edici Paměti Semilska.