V posledních týdnech se totiž objevilo několik pozorování zvířete, které dospělého vlka připomíná. A výskyt vlků na Broumovsku byl potvrzen na jaře roku 2013, kdy se podařilo najít stopu a trus. Od té doby však žádné další známky pobytu vlka v oblasti objeveny nebyly.

„Pozorování máme hlášeno z několika míst, naše fotopasti, které máme v terénu, však doposud žádné zvíře podobné vlku nezachytily. Podařilo se však získat snímek, na kterém je vyfocena v mlze psovitá šelma, podle oslovených expertů by to vlk být mohl. Jakmile napadne sníh, pokusíme se nalézt stopy nebo zbytky trusu a chlupů pro genetickou analýzu," uvedla Hana Heinzelová ze Správy CHKO Broumovsko.

Do hledání vlka na území chráněné krajinné oblasti Broumovsko se pustí experti z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Při sledování a analýzách vzorků bude spolupracovat i Hnutí Duha Olomouc, která již na Broumovsku působí díky projektu monitoringu šelem.

„Zahrnuje i severní Čechy, Krkonoše nebo Jeseníky. Kromě vlka se zaměřuje také na rysa ostrovida a kočku divokou. Na Broumovsku nám s monitoringem pomáhá deset fotopastí a několik místních spolupracovníků. Určitě uvítáme určitě i další hlášení zajímavých pozorování od veřejnosti," uvedl koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí Duha Miroslav Kutal.

Podle odborníků se na Broumovsko šíří vlci zřejmě z německo-polského pomezí, kde podle odhadů v několika smečkách žije více než stovka zvířat. Na Českém území byli vlci vyhubeni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech. Například loni na jaře výskyt vlků na Českolipsku potvrdily fotopasti a páru šelem, který dorazil z oblasti Lužice, se narodila mláďata.