V pomyslné hitparádě dovolenkových destinací se oproti loňsku nic zásadního nezměnilo. Už evergreenem je zájem o Chorvatsko, kam se opět vypraví téměř milion Čechů, stoupá i zájem o Řecko.

„V autobusových zájezdech opět vedou Chorvatsko, Itálie a Španělsko, v leteckých pak Řecko, Egypt a Turecko. Zájezdy do Bulharska se prodávají stejně jako loni," uvedla mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Zájem o jižní Evropu a Turecko nezkalily ani zprávy o tisících běženců z Afriky, kteří obsazují italské ostrovy. Lidé se na bezpečnost destinací v krizových oblastech sice ptají, ale od cest je to neodrazuje.

„Lidé se nás vyptávají na bezpečnost kvůli běžencům, přesto ale s letošní sezonou jsme i v těchto destinacích spokojeni. Nahoru šla především poptávka po nabídkách first minute, tedy koupě na první chvíli," uvedla Petra Teichmanová z hradecké cestovní kanceláře Skalla. Doposud české cestovky prodaly už o pět procent letních zájezdů než vloni touto dobou.

Dokonce i prodej letních zájezdů do Turecka je navzdory poklesu koruny k dolaru stejný jako loni. „Vzhledem k tomu, že některé hotely vyšší kategorie byly v Turecku dříve vyhrazeny pouze ruským turistům, kterých sem letos přiletí mnohem méně, letos jsou dostupné i na českém trhu a za příznivé ceny," dodala Petříčková.

Nejvíc roste zájem o dovolenou v Řecku. Stejně tak se daří prodeji zájezdů do Egypta. „V cenách zájezdů se odráží slabý kurz koruny vůči dolaru, který je hlavní smluvní měnou," uvedl pro ČTK Ondřej Rušikvas z ERV Evropské pojišťovny. V případě Egypta, který je podobně jako Turecko také dolarovou destinací, počty turistů z Česka rostou, Egyptu totiž nahrávají nižší ceny zájezdů.

Rovněž se letos zvýšil zájem individuálních cestujících o Chorvatsko, české cestovní kanceláře evidují stejný počet zákazníků jako loni. Chorvatští hoteliéři letos zaznamenali celkový nárůst rezervací o deset procent. Mezi nejoblíbenější destinace se ovšem dere díky své láci i Maďarsko.

Zahraniční pobyt tento rok vyjde Čechy v průměru o 16 procent dráž, než kdyby jeli na dovolenou třeba na Lipno. Především se do toho promítá oslabení koruny. Není to ale patrné všude. Právě Maďarsko a Bulharsko vyjdou levněji.

Naopak nejvíce se prodraží Egypt, který bude dražší o 22 procent. Kupní síla Čechů se mírně zvýšila v Řecku, které bylo loni pátou nejnavštěvovanější destinací.

Co letos frčí…

Nejoblíbenější destinace pro léto 2015 v rámci first minute prodejů. Zdroj: Invia.cz

První číslo vyjadřuje procentuální podíl na prodeji zájezdů letos, druhé číslo procentuální podíl vloni

Řecko 28 27

Turecko 12,5 13

Chorvatsko 11 10

Itálie 10 9,5

Bulharsko 10 11

Španělsko 5 5,5

Tunisko 5 6

Egypt 3,5 2,5

Kypr 3 3

Francie 1,5 2

Češi se loni podle statistik vypravili na méně zahraničních dovolených, naopak vzrostl zájem o delší pobyty v tuzemsku. Důvodem mohla být i slabší koruna. Počet výjezdů do ciziny klesl meziročně o tři procenta na 4,06 milionu. Hitem loňských dovolených byly Egypt a Maďarsko, klesl zájem o Turecko a Francii. Stálicí zůstalo Chorvatsko kam vyjelo 785 000 Čechů, následované Itálii (553 000) a Slovenskem (480 000).