„Letos jsme společně s organizátory zlepšili zázemí mazacího servisu na stadionu, takže pro účastníky bude k dispozici závodní servis světové úrovně. Od čtvrtečního dopoledne až do ukončení závodu budeme mít k dispozici vyhřívaný prostor, takže všechny skluzné vosky budou mazány za pokojové teploty a tím nejlepším servisním vybavením," popisuje novinky letošních služeb Jan Weisshäutel.

Dobré zázemí podle něj dovoluje garantovat prvotřídní kvalitu servisu. Tedy přesně to, co si zaslouží každý účastník Jizerské 50, a nejen elitní skupina.

„Servis Swix bude připraven jak na páteční závod volnou technikou Volkswagen Bedřichovskou 30, tak na víkendové závody klasickou technikou Hervis Jizerská 25 a ČEZ Jizerská 50," dodává Jan Weisshäutel.

Připraveno je několik „balíčků" kompletního servisu lyží od špičkového, kdy servis používá 100% fluorkarbonové práškové skluzné vosky a závodní stoupací vosky, ale i základní ošetření lyží hydrokarbonovými vosky a běžnou řadou stoupacích vosků.

Aby se závodníci nemuseli před startem stresovat s tím, jak a kdy lže namazat, bude spuštěn online rezervační systém, ve kterém je možné zarezervovat si kompletní mazací servis na každý závod. K dispozici bude na dvou místech.

V OC NISA naproti registraci a ve vyhřívaném Hervis stanu na stadionu v Bedřichově. „Na přání přepravíme lyže z OC NISA přímo na stadion. Ten, kdo chce lyže kompletně připravit na závod, je musí donést na sběrné místo vždy den předem maximálně do 18 hodin. Ale pozor, kapacita servisu je omezená a doporučuji rezervovat si místo předem. Stoupací vosky se budou jako již tradičně mazat ráno před závodem," upozorňuje zástupce servisu Weisshäutel a dodává: „Mám velkou radost z toho, že se nám letos podařilo vypůjčit si z Norska mazací stroje, které budou sloužit k nanášení stoupacích vosků a pomohou nám mnohonásobně zvýšit kapacitu servisu při zachování stejné, ne-li lepší kvality."

Elitní kategorie pojede Jizerskou „50" delší. Na počest horolezců

Elitní kategorie běžců na lyžích absolvuje Jizerskou padesátku na počest zesnulých horolezců na patnáct kol. Kvůli nedostatku sněhu se v neděli pojede na zkráceném okruhu okolo čtyř kilometrů a trať závodu klasickou technikou seriálu Ski Classics tak bude měřit přes 50 km.

„Bude to mimořádně silná připomínka historické tradice Jizerské padesátky," uvedl v tiskové zprávě David Douša z organizačního výboru. „Navždy také vyřadíme prvních patnáct startovních čísel a nikdy už se s nimi na Jizerské padesátce závodit nebude. Patří horolezcům a jejich historickému odkazu," doplnil Douša.

Jizerská 50 se od roku 1971 jezdí s přídomkem Memoriál Expedice Peru '70 na počest horolezců, kteří stáli u jejího zrodu. Horolezci TJ Lokomotiva Liberec běhali závod jako test výkonnosti a přípravu na náročné expedice a v roce 1970 patnáct z nich zahynulo pod kamennou lavinou na peruánském Huascaránu.

Pořadatelé Jizerské padesátky se zástupci série Ski Classics rozhodli o trati pro elitní závodníky před úterní půlnocí a usnesli se na 15 kolech. „Bude to pocta zesnulým horolezcům a zároveň skutečně extrémně těžký závod, jehož vítězové bude skutečnými hrdiny," řekl David Nilsson, výkonný ředitel seriálu dálkový běhů Visma Ski Classics.

Elitní skupina, sto mužů a 18 žen, odstartuje v neděli současně v 8:30. Vzhledem k tomu, že se pojede 15 kol na krátkém okruhu a úzké trati, tak závodníci, kteří budou v průběhu dostiženi o celé kolo, budou muset odstoupit.

Pro rekreační běžce se nic nemění. Ti vzhledem k nedostatku sněhu, kvůli němuž se letošní ČEZ Jizerská 50 nemůže odjet na tradičním štrece z Bedřichova na Jizerku a zpět, absolvují trať okolo 16 km v blocích vždy s maximálně 400 závodníky. Část poběží už v pátek a další vlny v sobotu i v neděli.

Kvůli nepřízni počasí organizátoři dokonce uvažovali, že by se závod konal i bez lyží. Vzhledem k ochlazení se podaří připravit alespoň krátký okruh. „Přípravy jsou letos mimořádně vyčerpávající. Jsme moc rádi, že se nám podaří udržet tradici naživu přírodě navzdory," řekl Douša.