Největší lyžařské areály ve východních Krkonoších a Orlických horách investovaly před nadcházející zimní sezonou desítky milionů korun. Peníze daly především do posílení umělého zasněžování sjezdovek, lyžařských škol a do vylepšení služeb.

Největší investici za 100 milionů korun provedlo největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn, kde také vzrostou ceny skipasů. Investice tady mířily zejména do vybudování zasněžování na Medvědíně za 60 milionů. Systém moderních sněžných sprch pokryl dolní polovinu červené a černé sjezdovky a umožní výrazně rychlejší zasněžení.

Další významné sumy Skiareál Špindlerův Mlýn vložil do rozšíření restaurací na vrcholových stanicích lanovek Medvědín a Pláně a do zařízení a rozšíření lyžařských škol. Původně zamýšlené vybudování lanové dráhy z Horních Míseček na Medvědín se odsouvá o rok, projekt zdržely práce na ekologickém posouzení EIA.

Krkonošský SkiResort Černá hora – Pec pod Sněžkou před zimou investoval přes 40 milionů korun. Použil je na výstavbu nových výukových lokalit, lyžařské školy, lyžařského servisu a půjčoven. „Nově jsme pojízdnými koberci a dětskými vleky dovybavili čtyři dětské parky v areálech Černá hora a Pec pod Sněžkou. Zejména lokalita v Peci u Javoru doznala velkých změn. Nyní je dvakrát větší," uvedl ředitel SkiResortu Petr Hynek. Lyžařské školy budou spadat pod novou firmu SkiResort LIVE, která bude organizovat i zážitkové programy, například výlety na sněžnicích s výukou lavinového vyhledávání. Ceny skipasů ve SkiResortu Černá hora – Pec pod Sněžkou se ale nemění.

Středisko Říčky v Orlických horách pořídilo hlavně novou rolbu na úpravu sjezdovek a posílilo systém zasněžování o další čerpadlo a sněžná děla. Červená sjezdovka dostala nové bezpečnostní sítě.

„Sjezdovka získala mezinárodní homologaci pro závody v super G pro žákovské kategorie," řekl ředitel Skicentra Říčky Petr Kánský. Celkem investice v Říčkách dosáhly asi 11 milionů korun. Ani tady se ceny skipasů nemění.

Taktéž menší lyžařská střediska tolik neinvestují, nemohou si to kvůli mizerné loňské sezoně dovolit. Na Dolní Moravě rozšíří dětský výukový park, v Hlinsku kupují výkonnější zasněžovací systém.

Ceny jednodenního skipasu pro dospělého v hlavní sezoně (v Kč):

2016/2017  2015/2016  2014/2015
Špindlerův Mlýn 890; 850*** 850; 790*** ⋌750; 850*
Černá hora – Pec 750**; 690 750; 690 ⋌650
Malá Úpa 590**; 550 590**; 550 ⋌550
Říčky v O. h. 520 520 ⋌490

* vánoční sezona od 24. prosince 2014 do 4. ledna 2015
** sezona „TOP" pro vánoční svátky a únor
*** nákup přes věrnostní klub Gopass

(čtk, kim)