„Ale skáče se zde v podstatě každý den, trénuje zde celá republika,“ popsal za obecně prospěšnou společnost Areál skokanských můstků Harrachov, která se o harrachovské můstky stará, Josef Slavík. Společnost založili členové spolku Lyžařský a turistický Bucharův klub Harrachov.

V provozu je celý areál středních skokanských můstků v Harrachově. Zároveň je v provozu areál malých skokanských můstků Kaml. „Jsme rádi, že se nám podařilo provizorně zprovoznit tyto tři můstky včetně K90, kde se muselo udělat nové bednění a opravy nájezdu,“ přiblížil Slavík.

Bucharův klub je i vyhlašovatelem sbírky Zachraňme skokanské můstky. Ke sbírce se připojili i lidé z druhé strany hranic. Polská část sbírky pod názvem Projekt Harrachov běží přes zrutka.pl, což je web k financování projektů. Důvodem byly problémy, se kterými se setkali polští zájemci o příspěvek na transparentní účet v České republice. „Vzhledem k tomu, že naši krajané měli problémy s platbami na hlavní český účet projektu, bylo rozhodnuto usnadnit jim je,“ dodal iniciátor sbírky a sportovní novinář Pawel Skorb. Čeští fanoušci mohou přispět na transparentní účet 5703386379/ 0800.

Harrachovský skokanský areál byl léta v havarijním stavu. Stamiliony na obnovu skokanských můstků slíbil už na jaře roku 2018 premiér Andrej Babiš. Před více než rokem zástupci Českého olympijského výboru, spolku Klasický areál Harrachov, Svazu lyžařů ČR, Libereckého kraje a města Harrachov podepsali Memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře při obnově a rozvoji skokanského areálu Harrachov.

Již se také zpracovává studie pro rekonstrukci areálu středních a velkých skokanských můstků. Tudíž i takzvaného mamuta, na kterém lze pořádat mezinárodní závody v letech na lyžích. „Prioritou pro nás jsou ale střední můstky, kde se musí skákat, jinak by tento sport v republice zanikl,“ doplnil Slavík.

Na harrachovských můstcích se v historii uskutečnilo 39 závodů Světového poháru, čtyři mistrovství světa v letech na lyžích, MS juniorů, dvakrát MS veteránů, přes sto mezinárodních a stovky národních závodů, trénovali zde skokani a sdruženáři od žáků až po dospělé, vyrostlo tu obrovské množství reprezentantů.

Skok v Desné

Úspěchů v Harrachově dosáhli v uplynulém víkendu i mladí sdruženáři z oddílu Jizerský klub lyžařů Desná (JKL). Ti trénují na již kompletně zrekonstruovaných můstcích přímo doma. „Ono to bylo tak, že buď se opraví nebo tady můstky po více než padesáti letech skončí. Což by byla škoda pro naše mladé sportovce. A to i díky tomu, že v uplynulých letech bylo vybudováno zázemí areálu,“ přiblížil starosta Desné Jaroslav Kořínek.

Rekonstrukce areálu proběhla v loňském roce, teď už se jen ladí detaily. Bylo přitom za pět minut dvanáct, areál chátral tak, že již nebyl bezpečný. „Nedostali bychom prodloužení certifikátu, a to z důvodu bezpečnosti. Byly tam nerovnosti na dopadech a nájezdech,“ přiblížil předseda klubu Patrik Chlum.

Radnice na rekonstrukci můstků i doskoků uvolnila dva miliony korun, více než milionem akci podpořil i Liberecký kraj.

Na desenských můstcích jsou určeny pro výchovu mládeže skoku na lyžích a severské kombinace již od útlých let, když areál nabízí můstky o velikostech K6, K23, K40 a K60. Čísla znamenají délku skoku, tedy na K6 se skáče kolem 6 metrů, na K60 metrů šedesát.

„Plánované slavnostní otevření, kam budou pozváni osobnosti obou disciplín, odchovanci místního oddílu, je naplánováno na květen následujícího roku,“ doplnil Chlum.