Několik silnic muselo být uzavřeno, kvůli podemleté železnici nejezdí ani vlaky na části trati z Liberce do České Lípy. Podle meteorologů má nadále pršet. Podle údajů Povodí Labe za posledních 24 hodin napršelo místy v Jizerských horách přes sto milimetrů.

"Situaci zatím místní povodňové komise zvládají a žádná nepožádala Liberecký kraj o pomoc," uvedl po odpoledním jednání krajské povodňové komise hejtman Martin Půta. Většina vodních nádrží v kraji stále přijímá více vody, než z nich odtéká.

Podle krajského ředitele policie Milana Franka jsou uzavřené některé silnice třetích tříd, například v Černousích na Frýdlantsku. Objížďky čekají řidiče také na Českolipsku - v Horní a Dolní Libchavě a Novinách pod Ralskem. Uzavřena jsou také některé silnice ve Stráži pod Ralskem, ulice Dubnická a z části ulice Lesní. V České Lípě se vylévá do okolních ulic říčka Šporka. Propadla se i část silnice 9 u Nového Boru. Voda také podemlela část železnice v úseku Křižany - Rynoltice na trati z Liberce do České Lípy. Vlaky tam minimálně do rána budou nahrazeny autobusy.

Hasiči podle krajské mluvčí Zdenky Štrauchové museli v souvislosti s vydatnými srážkami řešit od soboty zhruba 75 událostí. V noci na Jizeře v Semilech museli ukotvovat plovoucí pracovní plošinu sestavenou z pontonů a lešení, která by při dalším vzestupu hladiny mohla poškodit tamní lávku. Od Jizery také evakuovali tábořiště ve Splzově a kemp v Malé Skále. Na podmáčené půdě také padají stromy. Odstraňovali je například z koryta potoka v Dolním Vítkově na Liberecku či ze silnice v Dubici na Českolipsku. Hasiči pomáhají i se zatopenými sklepy, vodu čerpali ze školy v práchni na Českolipsku, zhruba 40 centimetrů bylo ve sklep+ domu v Hejnicích na Liberecku. Ve Václavicích u Hrádku nad Nisou na Liberecku mají zatopené studny, a z Hrádku tam proto vyslali cisternu s pitnou vodou.

V Pertolticích pod Ralskem dnes v 19:10 vodočet ukazoval výšku hladiny Panenského potoka 199 centimetrů, v sobotu odpoledne byla hladina o více než metr níž. Stav ohrožení nastává při 180 centimetrech. Třetí stupeň byl v noci vyhlášený také na Smědé v Předláncích, ráno sice krátce klesla, ale kolem 15:00 už vodohospodáři opět vyhlásili třetí stupeň. Hladina v 19:10 dosahovala 270 centimetrů. Třetí stupeň odpoledne přesáhla i Ploučnice v Mimoni a Stráži pod Ralskem. Stav ohrožení je i na Ještěrce ve Stráži pod Ralskem a potoku Jeřice v Míšku u Liberce. Tam po 15:00 během půl hodiny hladina stoupla asi o 60 centimetrů na 156 centimetrů, poté ale začala voda mírně klesat. Krátce byla na třetím stupni i Jizera v Jablonci nad Jizerou, nyní je řeka na prvním stupni. Druhý povodňový stupeň mají na Lužické Nise na Liberecku a první je na Kamenici na Jablonecku.