„Vážená paní tajemnice, z postu starosty města Náchoda, všech Náchoďáků, ale hlavně všech těch, kteří se v dnešní vyhrocené době nevzdávají, Vám z celého srdce děkuji za štědrý dar poskytnutý Vámi, Vaším krásným městem a lidem,“ začíná dopis, ve kterém Birke mluví i o vzkazu "psaném krásnou češtinou" na krabicích se zdravotnickými rouškami.

"Neexistuje nic na této zemi, co by mohlo být více oceněno, než opravdové přátelství,“ pokračuje Birke v děkovném dopisu.

Výroba ochranných štítů na 3D tiskárně. Ilustrační foto.
Štíty pomohou ochránit úředníky

Dopis starosty Náchoda Jana Birkeho adresovaný tajemnici městského výboru komunistické strany ve městě Kaifeng paní Hou Hong.Zdroj: Facebook/ Michal KudrnáčDopis (kliknutím přes CTRL vpravo jeho znění zvětšíte) však někteří berou jako servilní poklonkování Číně. Rozlítil například občana Náchoda Josefa Matyáše, který se rozhodl napsat starostovi města otevřený dopis. V něm mimo jiné píše: „Pane starosto Jane Birke (nemohu napsat vážený, protože to tak necítím). Přečetl jsem si s velkým údivem váš dopis… Musím konstatovat, že jste se tímto poníženým textem adresovaným čínským komunistům a vašim přátelům - čínským podnikatelům, pasoval do role nejponíženějšího českého občana. Nejvíce mě však zaujala vaše drzost, mluvit za všechny občany města Náchoda, za město ve kterém zastáváte volenou funkci starosty… Vyjadřujte se sám za sebe, případně nechte děkovný dopis parafovat všemi členy zastupitelstva, z nichž mnozí s poníženým zněním jistě též nebudou souhlasit.“ Josef Matyáš dále píše, že se za dopis stydí a nesouhlasí s jeho zněním.

Birke: Je slušnost poděkovat za dar

Sám starosta Jan Birke nevidí na obsahu dopisu nic špatného. „Existenci dopisu mohu potvrdit. Vedení města považuje za slušnost poděkovat za dar. Podobně tomu bylo i v dalších případech, například ambasádě Polska,“ míní Jan Birke, který je kromě starosty Náchoda i viceprezidentem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.

Ilustrační fotografie.
Školky se zase otevřou dětem

Zastupitel s dopisem nesouhlasí

Na starostova vzletná slova díků nereagoval s nadšením náchodský zastupitel Michal Kudrnáč (NK, PIR. A ZEL. Za mod. město). „Dopis, který starosta odeslal tajemnici městského komunistického výboru čínského města Kaifeng považuji za mimořádně nešťastný a v podstatě nepřijatelný krok,“ míní náchodský zastupitel. Vadí mu hlavně forma a kontext díla: „Ano, za dary je slušné poděkovat. ‚Dar poskytnutý Vaším lidem', to jsou přesně ty výrazové prostředky, které používal a používá totalitní aparát na celém světě. Stejně tak narativ o daru jako výrazu opravdového přátelství, tedy přátelství našeho svobodného města s čínským komunistickým aparátem, je naprosto nepřijatelný. Vzhledem k tomu, že poděkování bylo zasláno jménem všech Náchoďáků, musím za sebe říci NE. Od takovéhoto díku se důrazně distancuji.“

Nafouknutá bublina?

Za závažný a servilní nepovažuje dopis zastupitel a bývalý poslanec Pavel Bělobrádek: „Pokud nám někdo něco daruje, tak je slušné mu poděkovat. Otázka je však, jakou formou. V tomto případě si však myslím, že je to nafouknutá bublina. Diplomatická mluva je jiná než mluva běžná. Já sám jsem znám tím, že jsem velmi kritický k čínskému režimu, na druhou stranu, když vám někdo něco věnuje, je slušné mu poděkovat a v tomto případě odvedl jak pan starosta, tak i vedení města, ohromný kus práce,“ řekl Pavel Bělobrádek.

Most v Náchodě - Bělovsi nahradí nový.
Metuji překlene nový most, starý musí zbourat