Zápisy do mateřských škol zřizovaných magistrátem jsou letos 18. a 19. května. V tomto roce radní očekávají ještě poměrně nával, v dalších letech už by dětí mělo být méně.

„Snažili jsme se navýšit kapacitu školek. Vznikla nová v Kuklenách, staví se nová v Úprkově ulici, uvažujeme o prostorách při škole v Mandysově ulici i o úpravách prostorů družiny při Základní škole ve Štefcově ulici,“ řekla Aneta Maclová, náměstkyně primátora. Letos úředníci u zápisu do mateřských škol očekávají asi tisícovku dětí.

Soukromé školky zapisují později

Soukromé školky pořádají své zápisy o trochu později. Hlásí se tam většinou rodiče, kteří neuspějí v městských školkách, nebo ti, co chtějí něco navíc, například výuku cizího jazyka. „Dostali jsme nějaké dotace, takže nemáme tak vysoké školné, což je dobře. O umístění dětí je zájem, už nyní se nám schází dotazy na místa,“ řekla Hana Benešová, ředitelka hradecké soukromé školy Mirienglish.

Magistrát zveřejnil i pravidla přijímání dětí do školek. Přednost mají děti s trvalým pobytem v Hradci Králové, předškoláci, děti, kterým budou tři roky k 31. prosinci  2012, mají ve školce sourozence a budou zařízení navštěvovat celodenně.  K zápisu rodiče potřebují žádost, lékařskou zprávu, občanský průkaz a rodný list dítěte.

Mateřské školy zřizované městem Hradec Králové poskytují pro děti v současnosti 2731 míst.

Seznamy přijatých dětí budou pak vyvěšeny u mateřské školy na vstupních dveřích.  Přímo rodičům se bude oznamovat pouze nepřijetí dítěte do zařízení.  „V tomto případě  obdrží rodiče poštou do vlastních rukou rozhodnutí,“ vysvětluje postup Alena Synková, vedoucí odboru školství hradeckého magistrátu.

V obou chlumeckých mateřských školách budou zápisy trvat tři dny, od 16. do  18. dubna. „K dispozici máme  místa pro 114 dětí a odejít do prvních tříd by jich mělo kolem čtyřiceti. Ještě čekáme, jestli někdo nedostane odklad.  Ale  předpokládáme, že uspokojíme všechny požadavky. Vždyť také před dvěma lety se počet tříd ve  školce rekonstrukcí zvyšoval na pět,“ uvedla ředitelka MŠ Beruška v Chlumci Kamila Zichová. „Chodí k nám sto deset dětí a do prvních tříd odchází třiatřicet. Protože nyní přicházejí nejsilnější ročníky, nevím, jestli všem rodičům vyhovíme. Bylo by předčasné o tom spekulovat,“ doplnila ředitelka MŠ U Zámku v Chlumci nad Cidlinou Dana Havlíčková.