Jeho velký den přišli spolu s ním do žernovské hospůdky řádně oslavit nejen blízcí rodinní příslušníci, ale i přátelé či hasiči. Sešlo se jich téměř šedesát. „Takovou oslavu jsem si moc přál. Chtěl jsem, aby se všichni společně sešli, dokud tu na tom světě jsem, a ne až tu pak jednou nebudu,“ míní usměvavý oslavenec.

Se sklenicí mléka si pročítá noviny

Karel Pavlásek je životním optimistou. Je vitální, má přehled a stále výbornou paměť i zrak. Jen ty nohy už neslouží jako za mlada. Na otázku, v čem spočívá tajemství jeho výborné kondice v tak vysokém věku, se jen usmívá. Po chvíli prozrazuje, že neholduje ani cigaretám, ani alkoholu. Od dětství pil domáci kozí mléko a jeho nejoblíbenějším jídlem je řízek s knedlíkem a se zelím.

Jak tvrdí jeho blízká příbuzná Blanka Pavlásková, která mu velmi ochotně pomáhá, je stále soběstačný, ohřeje si jídlo a dokonce zvládne upéct žemlovku či štrůdl.

Neuplyne ani den bez toho, aniž by si bělovlasý a usměvavý pán ke své každodenní ranní sklenici čerstvého kravského mléka neotevřel své oblíbené noviny. S chutí a se zájmem o veškeré dění si čte zprávy nejen z regionu, ale i z celého kraje a republiky.

Domů z války ho pustili za kůzle

Ve svém životě prožil mnohé. Dobré i zlé. Pocházel z šesti dětí, pěti chlapců a jedné dívky. Navštěvoval obecní školu ve Slatině, poté měšťanskou v Hořičkách. S rodiči soukromě hospodařili.

„Skoro rok jsem byl u Berlína za války nasazený, ale otec donesl na pracovní úřad do Úpice kůzle a již druhý den přišel propouštěcí telegram, v němž stálo, že Pavlásek musí být ihned propuštěn, neboť je nepostradatelný hospodař,“ vypráví vesele jubilant. Jeho vzpomínky se upínají i ke konci války. Jako by tomu bylo pár týdnů, líčí své zážitky do nejmenších detailů.

Jeho další životní etapy patřily především hospodaření, zemědělskému družstvu a rodině. Se svojí ženou oslavili před pěti lety diamantovou svatbu, ale bohužel necelý rok poté ovdověl.

Čtyřicet let byl u hasičů pokladníkem

„Pan Pavlásek je nejen naším nejstarším občanem, ale i hasičem,“ vyzdvihla Marie Pokorná, jež je současně starostkou obce i hasičů.  Jak uznale pokračovala, čtyřicet let vykonával ve zdejším hasičském sboru funkci pokladníka, ale členem je již neuvěřitelných sedmdesát let. „V červnu, při oslavách 130 let od založení sboru, by měl Karel Pavlásek obdržet Medaili za mimořádné zásluhy,“ zakončila starostka.