„Případ stále řešíme a musí se vypracovat znalecké posudky. Výsledek budeme znát za několik měsíců,“ vyjádřila se k případu Ivana Ježková, mluvčí královéhradeckých policistů.

Základy jsou důležité odmala

Rozhlížet se na přechodu by měl každé dítě naučit jeho rodič. Ovšem v praxi je situace někdy poněkud jiná. I přes svědomité domlouvání mají děti vlastní hlavu a někdy je opatrnost potlačena.

Velmi rozšířeným názorem je, že chodec má na přechodě absolutní přednost. Pravdou je, že automobil musí dát člověku, který chce silnici přejít, přednost. „Neustále žákům musíme vysvětlovat, že pokud vidí chodce i kus od přechodu, tak musí zastavit. Prostě se chovat ohleduplně, než poté zbytečně řešit nějaký problém,“ vysvětlila Zdena Šlechtová z autoškoly Šlechta.

Ani vynikající řidič nemůže zastavit vozidlo, pokud mu někdo vběhne do silnice pár metrů před automobilem.

Řidiči by měli být samozřejmě ohleduplní, ale velká část zodpovědnosti je na chodcích. Fakta hovoří jasně. Pokud se srazí osobní automobil s chodcem, tak následky jsou většinou fatální pouze pro  člověka mimo vozidlo.

Pro zvýšení bezpečnosti chodců pomůže také pestré oblečení nebo reflexní materiál, který je v noci vidět na desetkrát větší vzdálenost než modré oblečení. Při rychlosti 75 kilometrů za hodinu potřebuje řidič na reakci nejméně jednatřicet metrů.

Rady pro bezpečné přecházení silnice

- Vozovku přecházejte na přehledném místě.
- Pokud je v blízkosti přechod pro chodce, použijte ho.
- Do silnice vstupujte po bezpečném rozhlédnutí. Pravidlo třech rozhlédnutí zní: vlevo, vpravo, vlevo a rychle přejděte.
- Vždy si počínejte tak, aby řidič měl šanci zastavit vozidlo před přechodem pro chodce.
- Do vozovky vstupujte, až když vozidla bezpečně zastaví.
- Nikdy nevbíhejte před jedoucí vozidla.