Stále silnější protesty vyvolává hrozba zrušení pošt na malých vesnicích, jen ve východních Čechách se to týká několika desítek poboček. Lidé poukazují, že pošta na jedné straně poukazuje na nerentabilnost zdejších poboček, na druhé ovšem má jako státní podnik nepochopitelnou a evidentně neefektivní organizaci obsluhy malých poboček.

Už 60 tisíc lidí v celé republice kvůli tomu podepsalo právě kolující petici za záchranu venkovských pošt. Podpisovou akci organizuje Sdružení místních samospráv, které chce přesvědčit vládu, aby zachovala stávající tuzemskou poštovní síť. Odmítá, aby to lidé měli nově na nejbližší poštu deset nebo i více kilometrů.

„Chtějí nám tady zrušit poštu, úspory by ale měli  nejdřív hledat u sebe. Proč naši malou pobočku musí každý den postupně obsluhovat čtyři auta, kdy jedno veze noviny, druhé listovní zásilky, další dvojice pak jezdí odpoledne. Dřív stačila na celodenní obsluhu dvě auta – to první ráno přivezlo zásilky i noviny, druhé odpoledne po zavírací době odváželo novou poštu," kroutí hlavou obyvatelé Žumberka na Chrudimsku.

Deník zjišťoval reakci na tuto kritiku u vedení České pošty. Ačkoliv ji mluvčí pošty Marta Selicharová slíbila dodat do pátečního odpoledne, nakonec neodpověděla.

Petici, která po Žumberku kolovala, podepsal každý, na koho se její distributoři dozvonili. „Negativní ohlas na podpisovou akci jsme neměli ani jeden," shrnula starostka Yveta Ždímalová.

Se zrušením už tak omezeného provozy pošty a jejím nahrazením pouhým výdejním místem nesouhlasí ani v nedalekých Kameničkách či v Biskupicích na Svitavsku.

„Pošta na nás tlačí, ale nám se to pochopitelně nelíbí. Místní poštu potřebují. Podepisovali jsme kvůli tomu i předchozí petici, zatím je situace v jednání s poštou na mrtvém bodě," řekl starosta Biskupic Dalibor Šebek.

Odcházející Rusnokova vláda aspoň slíbila Sdružení místních samospráv, které petici zorganizovalo, že rozhodnutí o rušení malých pošt nechá až na nastupující vládě.

Protesty začaly před rokem, kdy pošta oznámila, že převede 200 poboček v Česku na franšízy, které budou provozovat její partneři. Těmi mohou být například obchody nebo obecní úřady. Zatím vzniklo 32 franšíz. Zkušenosti s nimi jsou zatím různé. Jsou však i případy, kdy si fungování pošty po novu místní pochvalují.