V únoru jich bylo o 314 víc. Před rokem hledalo v kraji práci 26.087 lidí a nezaměstnanost byla na 8,4 procenta.

Celkový pokles nezaměstnanosti v Česku byl v březnu podstatně výraznější než v Libereckém kraji. Hlavně díky zahájení sezonních prací se snížil podíl nezaměstnaných o 0,3 procentního bodu na 8,3 procenta. Bez práce bylo v republice na konci března 608.315 lidí.

Podle Kateřiny Beránkové, mluvčí Úřadu práce, měli velkou šanci získat zaměstnání zejména pracovníci ve stavebnictví, lesnictví, zahradnictví, v kamenolomech a zemědělství, ale také v lázeňství, hotelnictví, gastronomii, turistickém ruchu či v oblasti pomocných a úklidových prací.

Na konci března měly úřady práce v Libereckém kraji 2533 volných míst, o 98 víc než v únoru. Na jedno volné místo tak v kraji připadalo 10,5 uchazeče. Nejlépe je na tom Liberecko, kde na jedno volné místo připadá 7,6 uchazeče. Naopak nejhorší je nabídka práce na Jablonecku, kde mají úřady jedno volné místo pro 15 nezaměstnaných.

S nezaměstnaností na Liberecku má ambici bojovat takzvaný Pakt zaměstnanosti, který minulý týden podepsal liberecký hejtman a zástupci libereckého úřadu práce, krajské hospodářské komory, odborů a Střediska pro rozvoj Libereckého kraje.

„Pakt zaměstnanosti by měl být platformou pro diskusi mezi významnými hráči, jako je úřad práce, velké firmy, odbory, hospodářská komora, ale také samospráva na téma, jak v novém plánovacím období co nejlépe a nejefektivněji využít evropské peníze pro tvorbu nových pracovních míst," řekl po podpisu paktu novinářům liberecký hejtman Martin Půta (STAN).

Peníze z fondů by podle něj měly lidem pomoci získat nové dovednosti, které jim pomohou najít uplatnění na trhu práce, zejména v oblasti řemesel a služeb.