„Čojka" hlásí novinky

České obchodní inspekci (ČOI) se však podařilo vybojovat několik novinek, které jim výrazně usnadní práci. Na besedě v libereckém Domě s pečovatelskou službou Burianova o tom informoval minulý týden Ivan Žďárský z ČOI.

Už žádné jízdy do banky

„Jednou ze zásadních změn je, že prodávající nesmí během akce a sedm dní po uzavření smlouvy vybírat peníze," vypráví Žďárský přítomným seniorům a zdůrazňuje, že kupující tak získají čas, aby si mohli rozmyslet, zda danou věc skutečně potřebují. „Tedy už žádné jízdy do banky a čekání, až si senior vybere peníze," zdůraznil a posluchači mu dávají za pravdu.

„Pokud se přijde na to, že toto nové nařízení porušil, je možné odebrat i živnost," zdůrazňuje.

Nahrávání dovoleno

Nově také mohou inspektoři ČOI pořizovat zvukové i vizuální nahrávky a prodejce tak lépe usvědčit.

Další změna spočívá v tom, že prodávající musí prokázat správnost svého tvrzení. „Dosud to bylo naopak," připomíná a dokládá to úsměvným příkladem, kdy se šmejdi pokoušeli prodat vaničku, v níž se měla zakalit voda poté, co skrze nohy vysála negativní energii.

A samozřejmě bylo těžké dokázat, že nemají prodejci pravdu, protože se voda opravdu obarvila díky chemickým procesům. Přestože historka budí spíše úsměv, řada přítomných má s podobně nesmyslnými produkty řadu zkušeností.

Raději nechodit

„Jednou jsem se nechala přemluvit, měli jsme slíbené dárky, nakonec jsme nic nedostali," poznamenává svou zkušenost jedna z přítomných. Jsou však i horší případy. „Řešili jsme případ paní, která si myslela, že zaplatí jen sedm set, a nakonec z toho bylo třicet tisíc," upozorňuje přítomné Žďárský.

Jedna z přítomných žen, která vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nechce zveřejnit jméno, dokonce vypráví historku, jak ji po předváděcí akci na bylinné sirupy téměř fyzicky napadl prodejce a ona se posléze zhroutila. „Probrala jsem se, až když mě vynášeli z autobusu," dodala.

„V poslední době jsme vypozorovali jisté zlepšení. Snažíme se o osvětu, spolupracujeme i s městem Liberec, které se do boje proti šmejdům aktivně zapojilo," vysvětluje Marie Matějíčková z Kontaktu, který besedu se zástupcem ČOI pořádal.

„Měli bychom se domluvit a nikdo by tam neměl chodit," uzavřela besedu jedna z přítomných seniorek.