Generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková varovala, že v lednu klienti také obdrží peníze později. Problémy se však daří řešit a   většina dávek už  odešla.

Ředitelé východočeských poboček úřadu práce sice připouštějí, že některé dávky se opozdí, jde ale jen o procenta z celkového objemu. Jejich zaměstnance však tento měsíc ještě čeká kontrola množství dat převedených ze starého systému do nového. Jsou připraveni na to, že budou muset pracovat přes čas, možná i o víkendech.

„Tento měsíc vyplatíme 95 procent všech dávek nejpozději do 21. ledna. Někteří lidé je dokonce dostanou dříve, než byli zvyklí," řekl ředitel pardubické pobočky Úřadu práce Petr Klimpl. Zbylých pět procent podle něj  tvoří zejména dávky v hmotné nouzi, k nimž  přicházejí doklady během celého měsíce. I tak je však úřad do konce ledna vyplatí.

„Horší bude ovšem práce s daty, která jsou převáděna ze starého do nového systému. Musíme zkontrolovat jejich správnost podle spisů, což bude vyžadovat práci přes čas a možná i o víkendech," podotkl ředitel Klimpl, ale dodal, že v únoru budou dávky vypláceny ve správných termínech.

Také královéhradecká pobočka už většinu dávek odeslala. „U těch, které jsme zatím nestihli vyplatit, lidé nedodali včas všechny údaje. Jde zejména o dávky v hmotné nouzi," řekl ředitel úřadu Martin Horák.  Podle něj peníze obdrželo více než 70 procent klientů, zbytek dávek je na cestě. Také jeho podřízené čekají přesčasy při doplňování a opravování přesunutých dat. „Není to příliš náročná práce, ale je jí opravdu hodně," řekl ředitel Horák.

Úřady práce používají od ledna 2011 dva systémy. Část původního od firmy OKsystem tehdy nahradilo ministerstvo práce novým. Dodavatele však  nevybralo v tendru, připojilo se  ke smlouvě resortu vnitra s firmou Fujitsu. Kvůli pochybením při výběru zakázal antimonopolní úřad nové programy používat. Úřady se tak vracejí k aplikacím  OKsystemu.