Předchozí
1 z 3
Další

Hrad Kost - starší, než jsme mysleli

Hrad Kost.Hrad Kost.Zdroj: Deník/Kateřina Chládková

Jeden z nejnavštěvovanějších gotických hradů u nás má za sebou perných pár let. Rozsáhlá revitalizace jej na mnoho měsíců obehnala lešením a jejím hlavním účelem byla záchrana národní kulturní památky před vlhkostí a dalšími vnějšími vlivy, zabezpečení kamerovým systémem, zatraktivnění hradu pro návštěvníky a zpřístupnění dosud nepřístupného spodního patra Velké věže.

Stavební práce ale odhalily také tajemství, které překvapilo především archeology. Záchranný průzkum totiž ukázal, že historie kamenného hradu v libošovickém skalním údolí sahá mnohem dál, než se předpokládalo podle dochovaných pramenů. "Předpokládal jsme, že tam stála nějaká forma dřevěného hrádku. Ale že se tam rozkládal mohutný kamenný hrad, to potvrdil až náš archeologický výzkum," vysvětluje archeolog Jiří Unger.

Návštěvníci se letos mohou těšit na kompletně zpřístupněné hradní prohlídkové okruhy, doprovodný středověký program a speciální akce. V uplynulých měsících to byly například vánoční a velikonoční slavnosti.

Zřícenina hradu Trosky - v pevných rukou ženy

Trosky.Trosky.Zdroj: Deník/Kateřina Chládková

Na zřícenině hradu Trosky se sice nestaví, i tady ale došlo letos na jaře k historické změně. Poprvé za existenci hradu jej spravuje žena. Nová kastelánka Pavlína Suchomelová vystřídala po třinácti letech předchozího správce hradu Lubomíra Martinka.

Sice vystudovala lesnictví, o památky se ale zajímá už od střední školy, kdy brigádničila jako průvodkyně a pokladní na hradě Litice. Ve funkci kastelánky je od poloviny dubna, už teď má ale v plánu velké změny, které se týkají především modernizace památky a komunikace ve virtuálním prostředí, ale také starosti o okolí hradu.

"Chtěla bych se zaměřit na kontakt s veřejností, zintenzivnit komunikaci přes sociální sítě, kde bych chtěla zavést pravidelný seriál nejenom o historii hradu, ale informovat o technologických postupech obnovy, využít poznatky z mé dosavadní praxe. Chystám se také doplnit web Trosek. Novinkou je možnost nákupu on-line vstupenek a také zavedení platebního terminálu. Pozornost bych ráda věnovala i úklidu hradu i jeho okolí," objasňuje své plány kastelánka.

I letos budou Trosky v sezóně sázet na individuální prohlídky a tématické akce. Pro letošek také správci snížili vstupné pro děti a mládež do 24 let. Chtějí tak na hrad přilákat mladší generace a zájezdy.

Zámek Humprecht - klenot skrytý pod lešením

Zámek Humprecht.Zámek Humprecht.Zdroj: Deník/Kateřina Chládková

Milovníky loveckého zámečku, který dominuje sobotecké krajině, letos správci příliš nepotěší. Na Humprechtu podle plánů pokračuje rozsáhlá mnohamilionová revitalizace, která opět výrazně omezí turistickou sezonu. "V současné době usilujeme, abychom mohli otevřít částečně opravené přízemí zámku v červenci a v srpnu. Pokládám za fantastické, že by bylo možné přímo srovnat zrestaurované původní omítky a opravou ještě nedotčené části," doufá kastelánka zámku Dagmar Faměrová.

Z důvodu četných komplikací při rekonstrukci zámku se opravy přesouvají z přízemí do podkroví a zase zpět. Posledním velkým zádrhelem byl například špatný stav stropu známého Akustického sálu. "Při plánované kontrole stavu malby na stropě bylo zjištěno prověšení stropu, v nejvíce ohroženém místě téměř 50 cm. Nyní je již strop spolu s erbem stabilizován a opraven," doplňuje kastelánka.

Aby pravidelné návštěvníky a příznivce nezklamali, chystají správci zámku Humprecht alespoň částečný program pro letní sezonu. V plánu je otevření pěti místností v přízemí s novou ozvláštněnou expozicí. Nadále také pokračuje výstava takzvaného Almária v budově Soboteckého děkanství, kde našly dočasný azyl exponáty z Humprechtu.