Dědictví, které nám tu nechali pánové Voskovec, Werich a Ježek, si ještě nikdo nedovolil přezpívat. Jablonecký rodák a kdysi finalista X-Factoru Ondřej Ruml se toho nebál. Vzal třináct klenotů této trojice a dal jim nový moderní kabát. V některých písních si přibral na pomoc hosty Zdeňka Svěráka, Jiřího Macháčka a Ondřeje Brzobohatého. Celým albem ho doprovázeli hudebníci kolem pianisty Matěje Benka a trumpetisty Miroslava Hloucala. Více zpěvák pověděl v rozhovoru.


close NA DRUHÉ DESCE s Ondřejem Rumlem hostuje v písni Stonožky také Zdeněk Svěrák. zoom_in

Jak vás napadlo, že vytvoříte cover verze na hity Ježka, Wericha a Voskovce? Nebál jste se, že je to příliš velké sousto? Podle prvních kritik to vypadá, že se vám to povedlo.

Ten nápad ve mně zrál už dlouho. Vždycky jsem chtěl natočit jazzovou desku, ale nechtělo se mi zpívat americké jazzové standardy, jako to dělá většina lidí. Toužil jsem po tom zpívat jazz česky a pak mě napadlo, že tu vlastně máme naše české jazzové standardy písničky Ježka, Voskovce a Wericha. A jestli to bylo velké sousto? Nad tím jsme nepřemýšleli. Spíš nás to nesmírně lákalo, protože ty písničky se v podstatě už moc nehrají a my jsme je chtěli zase trochu uvést v život.

Máte k písním vztah už od dětství? Považujete tohle období a hudbu za zlatou dobu?

Tyhle písně mě poprvé zasáhly někdy v devadesátých letech, kdy jsme měli doma desku Dobrý Večer Quintet zpívá J+V+W. Byly to a capella aranže Mirka Kořínka z Ypsilonky a mě to nesmírně bavilo, protože to bylo velmi vtipně a nápaditě zaranžované. Díky tomu jsem za chvíli uměl všechny texty. Doba, kdy tyhle písně vznikaly, se dá považovat za počátky jazzu v Čechách.

Jak jste písničky vybíral? Podle oblíbenosti vaší, posluchačů, podle toho, aby se vám dobře zpívaly?

Vybral jsem si ty svoje nejoblíbenější. Jediná, která mi tam trochu chybí, je Nikdo nic nikdy nemá. Mysleli jsme na ni, ale nějak nám proklouzla mezi prsty.

Ondřej Ruml Jablonecký rodák zpěvák Ondřej Ruml se do hudby zamiloval již v útlém dětství, kdy se učil hrát na kytaru a profiloval se v místní hudební škole. Následovala léta strávená v regionálních kapelách. Zlomový pro něho byl rok 2008, kdy se zúčastnil pěvecké soutěže X-Factor a umístil se na druhém místě. Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha je druhým albem tohoto hudebníka. To první, Proměna, vydal nedlouho po své účasti v soutěži X-Factor. Zaujal nejen jako výtečný zpěvák a interpret s pěknou barvou hlasu, ale také jako hudebník, který kromě několika hudebních nástrojů ovládá i přístroj zvaný looper, do kterého za pomoci svého hlasu nahrává smyčky a tak vznikají celé písně. Mimo dalších aktivit dosud Ruml účinkoval v mimořádném divadelním projektu Michala Horáčka Kudykam, hrál hlavní role v muzikálech Johanka z Arku, Quasimodo, Hamlet a dalších. Zúčastnil se také několika výjimečných koncertních událostí (např. Michal Horáček Tribute, Barování v Lucerně, Noc na Karlštejně Live atd.) a pravidelně zpívá swing s bigbandy po celé republice. Jeho poslední výraznou spoluprací je album Český kalendář Michala Horáčka, čerstvě ověnčené cenou Anděl za nejprodávanější desku roku, s jehož koncertní podobou má za sebou desítky koncertů. Kromě toho vystupuje také sólově s looperem a na podzim loňského roku takto absolvoval turné spolu s hostující vokální skupinou Dobrý Večer Quintet.


Kdo všechno s vámi na desce spolupracoval? Kromě hodně známých Jiřího Macháčka a Ondřeje Brzobohatého nebo Zdeňka Svěráka.

Především bych rád zmínil jména Matěj Benko a Miroslav Hloucal. Matěj je jedním z našich předních jazzových pianistů a stejně tak Mirek jako trumpetista. Oba navíc píšou svoji muziku a výborně aranžují.

Když jsem je oslovil pro tuhle spolupráci, neváhali ani minutu. Ta látka je lákala stejně jako mě. Takže to nakonec natočil Matej Benko Quintet s Rasťo Uhríkem na kontrabas, Radkem Zapadlem na saxofon a Pavlem Zbořilem na bicí.

Jak se vám podařilo získat ke spolupráci Zdeňka Svěráka? 

Prostě jsem mu zavolal. No prostě… Já se strašně dlouho odhodlával, styděl jsem se, bál jsem se, že to odmítne. Pak jsem se konečně rozhoupal, on to zvedl, ale byl na nějaké poradě, ať mu zavolám později. Tak jsme to pak zkusil ještě jednou a dohodli jsme se, že mu pošlu mailem demo snímek té písně. Uplynul týden, nic se nedělo a já si říkal, že ho to asi moc nenadchlo. Tak jsem sedl k počítači, že mu napíšu ještě jednou, jestli si to poslechl, jestli mu to vůbec přišlo a tak. A najednou koukám, že tam je od Zdeňka odpověď, že si to se mnou rád zazpívá. Jeden z nejkrásnějších pocitů, co jsem kdy zažil.

Kterou písničku považujete za nejpovedenější? Kterou jste nejvíce změnili? A která vám přišla nejobtížnější na zaranžování i zpěv třeba?

Mě se líbí všechny, každá má něco jiného. Některé aranže vznikly napoprvé, třeba právě Stonožka.

U některých, jako třeba Život je jen náhoda nebo Klobouk ve křoví, to bylo někdy až na potřetí. Mě šlo hlavně o to, abychom neubližovali tomu textu, aby to rytmicky dobře plynulo. Bylo zajímavé, jak Matěj Benko přistupoval k některým textům. Třeba právě Život je jen náhoda má v jeho pojetí mnohem závažnější náladu, než originál. Stejně tak Nebe na Zemi, kterou zase se mnou aranžoval Míra Hloucal.

Čeká vás koncert v Jablonci. Bude to představení nové desky, nebo budete hrát i jiné písničky? Kdo z hostů na desce bude přítomen?

Budeme hrát hlavně písně z té desky, ale dávám tam prostor i kapele, protože to jsou prostě výteční hráči. Moc rád poslouchám i jejich vlastní instrumentální tvorbu. Já tam mám taky prostor sám s looperem, k písni Nebe na Zemi mám takový vokální úvod. Hosty s sebou nevozím, protože jsou tak vytížení, že by se to nedalo dát dohromady.

Jak probíhal slavnostní křest v Lucerně?

Tak na křtu byli hosté všichni, až na Zdeňka Svěráka, který se omluvil, protože měl představení. Byl to moc vydařený večer, přišlo dost lidí a podle reakcí publika jsme měli pocit, že si to užívali. Měl jsem i nějaké kladné recenze, takže mám velikou radost, jak to všechno pěkně běží.

Máte venku desku, na čem teď budete dělat? Kam budete dál směřovat?

Mám v hlavě nápad na další desku, ale o tom zatím nebudu mluvit. Ještě je čas. Teď musíme hlavně hrát a představovat lidem tohle album. Doufám, že jim to udělá radost.

Které písničky Ruml přezpíval?

1. Klobouk ve křoví, 2. Tmavomodrý svět, 3. Tři strážníci, 4. Svítá, 5. Potopa, 6. Život je jen náhoda intro, 7. Život je jen náhoda, 8. Kat a blázen, 9. Stonožka, 10. David a Goliáš, 11. Nebe na Zemi, 12. Šaty dělaj člověka, 13. Ezop a brabenec