Chovatelé z východních Čech představili několik plemen ovcí. Asi nejvíce pozornosti přitahovalo málopočetné plemeno skudde, kterému se přezdívá „ovce Vikingů". Mezi dalšími ovečkami byla zastoupená plemena hampshire, suffolk a jurské ovce, zajímavé byly i mohérové kozy.

Právě mohérová srst je u nás poměrně vzácná a ve světě ceněná. „V České republice je asi čtyřicet kusů registrovaných mohérových zvířat. Jejich srst se používá na jemné věci, například na výrobu šálek nebo vlásků k panenkám," popsal Vlastimil Bischof ze Spytihněv, který se zabývá stříháním ovcí a jejich chovem.

Návštěvníci slavností měli příležitost si stříhání oveček vyzkoušet. „Bohužel, dost se ostýchali. Možná se báli, aby jim strojkem neublížili, ale to se může neúmyslně stát i profesionálům," řekl Bischof.

A co příchozí nejvíce zajímalo? Ti, kteří chovu ovcí trochu rozumí, se prý často ptali na výkupní cenu vlny, na práci střihače a někteří si i domlouvali nákup oveček, které se jim líbily. „Laickou veřejnost zajímalo, kolik ovčí rouno váží, zda stříhání ovci nebolí a co na to říká," vtipkoval Vlastimil Bischof.

Ten také přiznal, že v posledních letech stoupá obliba pořízení si ovečky na spásání trávy. „Bohužel, lidé si je pletou se sekačkou, o kterou není potřeba se tolik starat. Ovečka se potřebuje pást pořád, takže když trávu spase, potřebuje další. Sekačka se odstaví, ale u ovečky to nejde," upozornil profesionální střihač a dodal, že je sice fajn, když na zahrádkách vídá ovečky, ale v obdobích sucha to už tak hezký pohled nebývá.

Program Ovčáckých slavností v Babiččině údolí, které se konaly při příležitosti Dne Země, byl velmi pestrý. „Moc se nám tu líbilo, hlavně pro děti to bylo úžasné. Krásné ovečky, spousta dobrot a zajímavostí. Jsme spokojené, byl to příjemně strávený den," shodly se sestry Hanka a Jiřina Brožovy.

Návštěvníky, kterých byly doslova davy, zaujaly také ukázky pastevectví a práce s vycvičeným pasteveckým psem. Pro mlsné jazýčky byly připravené ochutnávky různých specialit, ovčích a kozích sýrů a nechybělo ani tradiční občerstvení u Rudrova mlýna. V mnoha stáncích se nabízely regionální produkty a řemeslné výrobky. Svůj um předvedli například kováři, košíkáři a ti, kteří zpracovávají vlnu.

O příjemnou atmosféru se postarala lidová hudební skupina Šmikuranda a ve mlýně vítal návštěvníky veselý krajánek. Kdo chtěl tvořit, mohl se zapojit v tvůrčích dílnách a různých soutěžích.